- 3 - Uit he-t nestkastjes-onderzoek bleek dat de invliegopening van 32 mm het nadeel had.dat al deze kastjes "bezet werden door ringmussen. De mezen kwamen niet meer aan hun trek. Bij proeven werd vastgesteld dat 25 mm voor pimpelmezen nog "bruikbaar was. Een opening van 28-30 mm voor koolmezen. In deze kastjes kwamen geen ringmussen. De omgeving van de Elderschans is zeer zeker de moeite waard voor de zangvogelt jesVooral zanglijster, kneu en groenling "broeden daar in grote aantallen. Wie geeft eens opgave wat er al zo in deze omgeving broedt? Schoondijke De heer F. van Hoeve, hofstede Welgelegen, aan de weg Schoondijke- Oostburg, telefoneerde op 27 april 19&4 dat er nabij zijn hofstede twee ooievaars aanwezig waren. Snel er naar toe. Machtig mooi gezicht. Eén exemplaar scheen uit te rusten van de vermoeiende tocht uit het zuiden.Bleef zeer lang op één poot in het land staan. Het andere exemplaar scheen nogal honger te hebben. Heen en weer lopend door het land en langs de slootkant jes werden steeds pikkende bewegingen gemaakt. Aan de rechterpoot bleek deze vogel een ring te dragen. Duidelijk met de kijker waar te nemen. Eveneens wanneer de zon op deze ring werd weerkaatst. Hieuwvliet/Retranchement/Oostburg. Dat deze drie gemeenten in één adem' genoemd worden heeft zijn speci fieke reden. Na de grote invasie van de kraanvogel in het najaar 19&3 werden we dit' voorjaar verrast door de aanwezigheid van enkele exem plaren. Uit publicaties van specifieke vogelsoorten blijkt de propagandis tische waarde. Op 14 maart 1964 kwam een telefonische melding binnen van de heer J.P. van Kerkhove dat nabij zijn hofstede in de Blikke een vijftal grote vogels zaten. Uit de omschrijving kon worden afgeleid dat dit kraanvogels moesten zijn. Natuurlijk ook hier snel op af. En inderdaad, een vijftal kraanvogels fourhgeerden op pas gezaaid gersteland. Bij nader informatie bleek dat deze vogels reeds vrijdags, 13 maart, in de voormiddag aanwezig waren. De vogels werden aldaar het laatst waargenomen op dinsdag 17 maart. Op 18 maart werden door de heer L. Basting te Retranchement een drietal kraanvogels waargenomen. Op dezelfde dag door J. de Zwart bij de Henri- cusput te Oostburg om 17.-- uur eveneens drie exemplaren. Volgens bericht werd op deze dag om omstreeks 18.30 uur acht kraanvogels waargenomen boven Breskens, vliegend richting de Hoge Platen, waar ze zich neerzetten. Bevestiging van dit bericht kon evenwel niet worden verkregen. Heeft de toen heersende oostenwind invloed gehad op de trekbewegingen van de kraanvogel? Biervliet. Uit deze gemeente bereikte ons een minder prettig bericht. Bij landwerk zaamheden werd door veronachtzaming van de betrokken landbouwer een elftal klutennesten met een roller kapot gereden. Uit zo'n mededeling blijkt dat we nog lang niet klaar zijn met onze taak.

't Duumpje | 1964 | | pagina 3