Een ieder moet er van doordrongen worden dat een dergelijke handel wijze eigenlijk niet door de heugel kan. Een meer begrip voor de waar de van de vogelstand en het schoons dat deze ons bieden moét toch een ieder kunnen opbrengen. Door een dergelijke handelswijze zou men haast kunnen denken aan een tekort aan innerlijke beschaving. Sluis1 De heer J". v.d. Plas vond op 21 januari 1964 nabij Sluisse Veer een dode kapmeeuw. Deze'meeuw bleek geringd te zijn in Rusland, ring no. Moskwa no. E6 17626. Bericht werd ontvangen dat deze vogel als nestjong werd geringd op 26 juni 1962, ENGURE LAKE, Latvian SSR, USSR,57 17 N 23«07 E. Deze vogel was dus slechts een kort leven beschoren, nl. 1-g jaar. REKTIFIKATIE. De vermelding op blz. 4 Van het vorig mededelijigenblaadje (december 19^3) van stormvogeltje moet zijns vaal stormvogeltje VOGEL T.B.C. - Op één der vergaderingen van de Z.L.M. te Oostburg werd de vraag gesteld of vogel T.B.C. door meeuwen werd verspreid. Vanzelfsprekend werd meteen kontakt gezocht om te weten te komen of dit inderdaad juist is en wat dit eventueel voor gevolgen zou kunnen hébben voor de meeuwenstand. Niet dat wij zo schaars zitten"in onze'meeuwen. Maar het is reeds eerder voorgekomen dat door ondeskundigheid een bepaal de vogelsoort in haar geheel werd uitgeroeid. Via de sekretaris van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van vogels te Amsterdam, KoZweeres, ontvingen wij op,onze vraag de navolgende brief Een relatie van ons bij de Rijksuniversiteit te Utrecht schrijft, naar aanleiding van de ons gezonden brief over vogel-t.bcs "Aviaire tbc (=vogel~tbc) is inderdaad bij een' onderzoek van ca. 4 jaar geleden bij Zeeuwse meeuwen aangetoond; niet in andere provincies.- Of de meeuwen het van de kippen hebben gekregen of omgekeerd staat niet vast". Wel moet nu met de mogelijkheid gerekend worden dat kippen het van de meeuwen krijgen. Het probleem zou waarschijnlijk ook in Zeeland geen betekenis hebben als men daar bereid was de kippen niet langer dan ca. 1-g- jaar oud te laten worden, zoals veelal in moderne pl.uimveebedrijven elders wordt toege past. Een eventuele besmetting in de jeugd opgedaan bereikt dan niet,het 'stadium van besmettelijkheid voor andere dieren. Gezonde mensen krijgen niet gemakkelijk een besmetting met aviaire tbc- bacillen. Dit kan wel plaats vinden na verzwakking door reeds bestaande tuberculose van de mens of van het vee, waarna dus een menginfeotie op treedt. Er is naar onze mening geen reden om op grond van deze bevindingen meeuwen intensief te bestrijden, noch in Zeeland, noch elders. Wel is geadviseerd om geen kippen te houden op terreinen die regelmatig door meeuwen worden bezocht en om meeuwen van kippenhouderijen te, weren.

't Duumpje | 1964 | | pagina 4