- 4 - Ook door de leerlingen er op te wijzen dat jonge vogels welke door hen worden aangetroffen in het veld, in bosjes en in bomen, met rust te laten. Wordt een jonge vogel aangetroffen en lijkt het net of deze niet kan vlie gen, meestal is dat wel het geval. De oudervogels weten heel goed waar hun j'ongen zijn, laten hun jongen niet in de steek, komen deze jonge vo gels voedsel brengen. Het vak "Kennis der Natuur" geeft U een gerede gelegenheid - al is het slechts met enkele woorden - de jeugd, en speciaal de jongens, op te wekken de vogelwereld intakt en ongeschonden te bewaren. We twijfelen er niet aan of dit beroep op U zal weerklank vinden, waar voor de Vogelwacht "Het Duumpje" IJ oprecht erkentelijk is. Het Bestuur". 8. Regelmatig komen de Vogelbeschermingsinstanties (Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels, Friese Bond van Vogelwachten en andere regio nale Vogelwachten, w.o. ook onze Wacht) bijeen om in breed verband aller- lei problemen te bespreken. - Eén van de onderwerpen was o.a. de "BESTRIJDINGSMIDDELEN'1. Vandaar dat getracht is dit voorjaar een artikel hierover te plaatsen in Landbouwbladen en Dagbladen. Velen van U zullen dit artikel wel gelezen hebben. Toch menen wij er goe,d aan te doen dit in ons blad op te nemen opdat U" het eventueel altijd bij de hand hebt wanneer dit nodig mocht blij ken. VOGELBESCHERMERS VERONTRIJST OVER MISBRUIK LANDBOUWGIF TEN'. Het staat vast dat de chemische bestrijdingsmiddelen onschatbare voordelen hebben gebracht voor land- en tuinbouw. De individuele landbouwer of tuinder die thans zijn bedrijf zonder deze hulpmiddelen zou willen voeren, zou daar ernstig nadeel van ondervinden. Echter dient te worden bedacht dat hoewel een uitgebreid onderzoek is verricht alvorens deze stoffen voor al dan niet beperkt gebruik worden vrijgegeven, in de praktijk nog wel ongewenste bijverschijnselen kunnen op treden. Des te eerder, indien niet zeer nauwkeurig de voorschriften voor toepassing en dosering worden opgevolgd. Nog sterker geldt dit, als be- paalde middelen worden gebruikt voor een ander doel, dan waarvoor zij zijn vrijgegeven, of voor toepassingen die zelfs nadrukkelijk zijn uitgesloten (zoals aldrin en verwante middelen bij de teelt van wortelen). Een ernstige vorm van bestrijdingsmiddelen is hun toepassing voor afweer van vogelscliadeDit heeft steeds tot gevolg, dat niet in de eerste plaats de schadelijke vogelsoorten, doch vooral allerlei nuttige vogels, waaronder b.v. veel stootvogels en uilen, bij honderden of zelfs bij duizenden om het leven komen. Het staat vast dat in het voorjaar van i960 zeker 200.000 vogels (waar onder maar heel weinig "schadelijke") door opzettelijke vergiftiging zijn omgekomen. Een dergelijk misbruik gaat zich tegen de land- en tuinbouw keren, omdat het voedsel geeft aan hen, die ervoor pleiten om ook het normale gebruik van bepaalde zeer giftige middelen sterk te beperken, alleen in handen te geven van een kleine groep toepassers, of zelfs geheel te verbieden. Hierdoor zou inderdaad misbruik worden voorkomen. De Commissie Samenwerking Vogelbescherming zou een verbod van gebruik van middelen, die bij normale toepassing, geen gevaar voor de vogelstand opleveren, betreuren. Zij meent daarom een dringend beroep té moeten doen op allen, die werkzaam zijn in land- en tuinbouw, om misbruik van deze middelen tegen te gaan.

't Duumpje | 1965 | | pagina 4