Het kan niet worden ontkend dat vooral kraaiachtigen en duiven op be paalde tijdstippen aan sommige gewassen schade- toebrengen. Wel lijkt 'er een neiging te zijn deze schade te overdrijven. Het is echter beslist on gewenst om te trachten deze schade te voorkomen door b.v. in landbouw vergift gedrenkt graan of erwten op akkers te strooien. Dergelijk mis bruik is strafbaar en er zijn reeds herhaaldelijk hoge boetes voor opge legd. Daarenboven is het een weinig doeltreffend middel. Men doodt weliswaar de toevallig op een akker neerstrijkende vogels, doch de sterfte treedt meestal op, nadat de schade al is aangericht. Bovendien worden ook de natuurlijke vijanden gedood. Doeltreffende afweermiddelen zijns Het uitleggen van gedeeltelijk geplukte duiven, omringd door een krans van veren. Ook kippeveren zijn voor dit doel bruikbaar. Het uitleggen van kraaien, kauwen, gaaien of eksters met de pootjes om hoog, eventueel ook gedeeltelijk geplukt. Dit schrikt kraaiachtigen beter af dan de gebruikelijke kraai-aan-een-touwt j e Goede resultaten zijn ook bereikt door een met hooi opgevuld vel van een haas of konijn boven een akker of zaaibed op te hangen. Met wat goede wil en vooral met medewerking van jagers of jachtopzich ters kunnen aanzienlijk doeltreffender maatregelen tot afweer van vogel- schade worden genomen, dan met het (strafbare) uitstrooien van vergif tigd zaad- Dreigt er schade door vogelsdan kan de grondgebruiker de eventuele jachthouder waarschuwen en hem vragen in te grijpen. Is er al schade dan* kan de grondgebruiker deze veelal op de jachthouder verhalen. Geschillen worden behandeld dopr de wildschade-commissieWordt de jacht houder niet aansprakelijk geacht dan is soms een uitkering uit het jacht fonds mogelijk. Een en ander geldt zowel voor schade door duiven en kraai achtigen als schade veroorzaakt door eenden en ganzen. Steeds dienen boer en tuinder zich ervan bewust te zijn dat zij zich, door het uitstrooien van vergiftigd voer, niet alleen bloot stellen aan het risico van strafvervolging (in het Algemeen Politieblad is op ver scherpt optreden tegen dit euvel aangedrongen), doch dat zij bovendien argumenten leveren aan hen, die aandringen op geheel of gedeeltelijk ver bod voor het gebruik van bepaalde middelen. Misbruik van landbouwvergif ten brengt ook het normale gebruik in diskrediet! DE KWARTEL. Hoe het komt, dat de Kwartel geen staart heeft, verteld door een 80- jarige inwoner uit Aardenburg. "Het is heel lang geleden, toen de vogels konden praten, dat de gele gosjonker, un veugeltje da vee in de goskanten weuntcafé hield, en de Kwakkel op bezoek kwam en un pot bier dronk. Ma die aa...t geen geld en wauw zonder betalen deur het gootgat wegvliegen. Ma de gosjonker die da zag, aa...t em nog net bie z'n steert en trok um ut. Vanaf toen eit de Kwakkel geen steert meer. En roept vanaf dien tied: "Smiet me dit, smiet me dat, u'n steert in mien gat". En de gosjonker roept van toen af nog altieds "Geef het geld van miên bierrrr...", "Geef hêt geld van miên bierrr..". (J.J. Rosseel, Aardenburg).

't Duumpje | 1965 | | pagina 5