- 2 M_0_E_TD_A T N U ZO??? LUCHTVERONTREINIGING INDUSTRIALISATIE WATERVERVUILING "INPOLDERING" door de sekretaris. Wie meende dat, wanneer hij in West Zeeuwsch-Vlaanderen woonde of er ging wonen in de afgelopen jaren, hij aan de goede kant zat wat "industrialisatie" betreft, merkt langzamerhand dat hij toch niet geheel juist zit. Daar het opmerkelijk is dat in de kolommen "Lezers schrijven" in de dag bladen niet of nagenoeg niet is en wordt gereageerd op de gevolgen van de industrialisatie, althans wat West Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, wordt het daarom tijd dat wij ook eens onze stem laten horen. Hopelijk dat hiermede een diskussie op gang komt ten behoeve van de flora en fauna van ons gewest. De landbouw is, als belangrijke tak van levensonderhoud, reeds voorgegaan. Tot voor enkele jaren bemerkten wij in ons gewest eigenlijk weinig van de steeds voortschrijdende industrialisatie van de Kanaalzone, of het moest zijn als werkgelegenheid van talrijke inwoners. Wie voor enkele jaren de Kanaalzone betrad kon getroffen worden door de afschuwelijke stank welke enkele industrieën aldaar ontwikkelden. Deze stank kostte u niets. Was geheel gratis. Of toch niet? Voor de voor bijgaande reiziger was het onaangenaam. Wanneer we echter nauwkeurig de Pers volgen op haar wegen dan blijkt toch niet alles rozengeur en manen- schijn te zijn wat de industrialisatie voortbrengt. We denken aan het "ongeluk" met arsenicum onder Sluiskil. Schadelijk voor plant (gewas) en dier (vee). We denken aan het artikel in de PZC over de koeien onder Sas van Gent van een veehouder aldaar, die elke vier jaren "verwisseld" moeten werden. Wanneer landbouwgewassen en vee van deze dampen hebben te lijden dan moet het voor een ieder duidelijk zijn dat dit ook van invloed is op de gezondheid van de mens. En ook op die van de flora en fauna. Naarmate de industrieën zich uitbreiden, verbeteringen aanbrengen in hun park, nieuwe industrieën zich vestigen, is het opvallend dat nu niet alleen Sluiskil en omgeving van deze "zegeningen" profiteren. We weten allen dat de heersende winden in ons gewest uit zuid-westelijke en westelijke richting komen. De schadelijke dampen verdwijnen dan in oostelijke richting (arme bewoners ten oosten van Sluiskil enz.) Echter bij mooi zomerweer en bij vriesweer komt de meeste tijd-de wind uit oostelijke richting. Vraag dat maar eens aan de inwoners van Philip pine. Dan met een open slaapkamerraam slapen is er niet bij. Dat is nu ook het geval in ons gewest bij lichte oostenbries wanneer het tevens mistig is. Dan is de penetrante geur van de Kanaalzone tot in Sluis te ruiken. Nog niet opgemerkt? Moet u bij mistig weer met oostenwind maar eens flink snuiven. En dan niet alleen in de bebouwde kom, want dan kunt u denken dat het van oliekachels komt, nee, ook midden in de open polder! Een gevolg van de nieuwe industrieën? Van de hogere schoorstenen, waar door de dampen verder worden verspreid en niet in de directe omgeving? Van het gewijzigde industriemachinepark van bestaande, oudere, industrie- en? Wat zullen de gevolgen van deze schadelijke (of onschadelijke?) dampen voor landbouw en veeteelt in ons gewest zijn? En dus ook voor onze flora en fauna?

't Duumpje | 1966 | | pagina 2