- 4 Er is een geval bekend, van een slobeend, die in een eendenkooi op Texel geringd werd en al de volgende dag in Normandië werd geschoten. Hemelsbreed is dit een afstand van ongeveer 850 km. Ook hebben we een inzicht gekregen in de leeftijden die vogels kunnen bereiken. Kleine vogelsoorten brengen het meestal niet verder dan een jaar of t\7ee. Grotere soorten houden het meestal langer uit. Kievitten hebben hun ring eens 14 jaar gedragen, scholeksters 27 jaar, lepelaars 28 jaar en zilvermeeuwen wel eens 30 jaar lang. Over het vinden en terugmelden van vogelringen nog het volgende. Elke teruggemelde ring is, doordat er zo weinig teruggevonden worden, van groot belang. Zelf heb ik er een gewoonte van gemaakt elke dode vogel die ik vind, te controleren op een eventuele ring. Het is niet altijd een smakelijk werkje. Ik heb zelf eens een ring van de poot van een half ontbonden kluut gepeuterd. De stank was ondraaglijk. Verkeersslachtoffers en dode vogels op het strand zijn meestal wel zonder veel ongemak te controleren. Let ook eens op braakballen van uilen. Het komt geregeld voor, dat hierin ringetjes van zangvogels worden gevonden, die gelijk maar door de uil mee naar binnen zijn geslikt. De ringen kunnen meestal wel uitgebogen worden om van de poot van de vogel te halen. Zoniet wordt de poot even doorgesneden en kan de ring eraf geschoven worden. De ring kan plat gebogen, en samen met een briefje met gegevens erop, naar Arnhem gestuurd worden.De volgende gegevens moeten vermeld worden: Volledig opschrift van de ring(Naam Instituut,adres en het Nummer.); Indien bekend de vogelsoort; Vindplaats (Nabijgelegen dorp,stad,gemeente of andere plaatsbepaling.); Bijzonderheden alssDood gevonden, verkeersslachtoffer, enz,); Naam en adres van de vinder. Het adres van het vogeltrekstations Kempenbergerweg 11, Arnhem. Het kan wol een poosje duren, maar altijd komt er een berichtje van het vogel trekstation terug met verdere gegevens voor de vinder. Dit is een kaart waarop vermeld is, de juiste soort en wanneer de vogel geringd is. Rino Abrahamse.

't Duumpje | 1967 | | pagina 7