Het is ook niet eenvoudig goede sprekers of films te vinden, omdat er al heel wat van uit de omgeving' aan de leden is vertoond in de loop der jaren. Een andere zaak is Hij excursies_de leiding. Personen, die voldoende kennis van vogels hebben en die alïe vragen van de deelnemers ook behoorlijk kunnen beantwoorden, zijn niet dik gezaaid. Men is daarbij meestal gespecialiseerd, zodat vogelkenners geen ant woord vreten over plantenkennis (en velen vragen daarnaar bij een rondleiding door een natuurgebied), of omgekeerd, zoals bij een uitstapje door de waterleidingduinen te Vrouwenpolder al eens is ondervonden. Dit vraagstuk is landelijk. De echte kenners houden hun tijd liever beschikbaar voor eigen studiewaarnemingen bovendien, dan met groepen rond te gaan. Ex- is een opleiding voor natuurwachten opgezet, in Middelburg o.m. Mogelijk levert dit enhe: resultaat op, hoewel dit ook heel beperkt is. De animo om excursies te organiseren was derhalve oij het bestuur, voornamelijk wegens het ontbreken van voldoende leiders en wegens de opmerkingen over de orde niet groot meer De Vogelbeschermingswaoht heeft ook andere taken. Artikel H en 3 van de Statuten luiden Het Doel van de vereniging is te bevorderen, dat dv. huidige vogelstand (opgericht in 1956) in geheel West Zeeuws-Vlaanderon voor het nageslacht behouden blijft en dot deze vogelstand zo mogelijk verbeterd wordt De vereniging tracht haar doel te bereiken langs wettige weg door: a. het maken van propaganda in de ruimste zin des woords, ter verbreiding' van de vogelbeschermingsgedachte b. toe te zien en controle uit te oefenen op do handhaving van de wettelijke bepa lingen, zoals deze zijn vastgelegd in de Vogelwet en Jachtwet; c. bemoeiingen bij overheid, corpoi-aties en particulieren tot het verwerven van steun voor haar streven; d. alle andere wettige middelen, welke voor het doel der vereniging bevorderlijk kunnen zijn. Onder deze doelstelling kan veel meer vallen dan voorlichtingOp lagere scholen wer den in 't verleden korte inleidingen met dia's gegeven, om de leerlingen liefde voor de vogels bij te brengen. Zeer nuttig werk'. Alleen de heer Enkelaar wist er destijds gelegenheid voor te vinden. Het werkte uitstekend, doch omdat het tijdens de school uren moet gebeuren, en weer niet ieder de kennis heeft om dergelijk werk te doen, moest het zeer beperkt blijven. Ook hot redden van. vogels bij felle winterkoude door uitzetten van voeder behoort tot do taak van de VogelbeschermingswaohtHet is in 't verleden veel gebeurd, het is ook niet vergeten in de afgelopen jaren, doch hot komt weer neer op enkelen. Het redden van vogels die besmeurd zijn door olie langs de kusten komt gelukkig nog weinig voor. Het behoort tot de taak van de Vogelbeschermingswaoht Een andere zaak is het onderhouden van contacten met soortgelijke organisaties. In de provincie Zeeland is men momenteel bezig iets van die aard op te zetten. Landelijk is er de Kon. Led. Natuurhistorische vereniging, de landelijke contactcommissie voor natuurbescherming, enz. Dit onderhouden van contact eist tijd, nreest op zaterdagen. 'Vie wil dit nog doen? De auto en de TV. hebben in het gezin een structuurverandering teweeggebracht Een andere heel belangrijke zaak xs de seo:ti- wetenschappelijke kant van de vogelwach ten. Meer en meer komt er voor stad en land behoefte aan een duidelijk inzicht over de werkelijke vogelstand in gebieden. De waarnemingen en tellingen is het werk van vogel kenners. Dit kan echter met hulp van medewerkers door tellingen in beperkte gebieden goed worden georganiseerd, zodat gebiedstellingen als voor West Zeeuws-Vloanderen als één geheel kunnen worden uitgevoerd. Het is een groot verlangen van de vogelkenners dit georganiseerd te zien. Vie zal er aan mee willen werken, regelmatig voor een afge sproken periode, op geregelde tijden? Nauwelijks iemand, behalve de vogelliefhebbers. Zij werken nu individueel. Ook hiermede komt iets goeds tot stand, doch te weinig.

't Duumpje | 1971 | | pagina 2