Reiniging' van vogels weinig zinrijk genoemd Amsterdam 11 jan. 71 - De Nederlandse vereniging tot "bescherming van vogels in Amster dam meent sterk te moeten betwijfelen dat de reddingsacties van de door stookolie van de Amercentrale te G-eer"kruidenberg aangetaste vogels - hoezeer deze getuigen van liefde voor het dier als individu - zinrijk zijn. Het aantal op deze wijze te redden vogels moet als uiterst miniem worden beschouwd. Voor de dieren, die na kortere of langere tijd, zelfs na een schijnbare revalidatie toch aan de gevolgen sterven, betekent de behandeling een nodeloze verlenging van het lijden, merkt de vereniging in een communiqué op. Zij stelt zich op het standpunt dat de beste hulp die aan de vogelstand in zijn geheel kan worden geboden is; het creëren van optimale broedgelegenheden op plaatsen waar dat qua ligging en andere omstandigheden mogelijk is. Deze mogelijkheden blijken in de Biesbosch aanwezig te zijn. Het gepubliceerde aantal slachtoffers onder de watervogels is volgens de vereniging sterk overschat. De genoemde aantallen van twintig- tot honderdduizend zijn vermoede lijk wel meer dan het honderdvoudige van het werkelijke aantal. (uit f.R.C./Handelsblad van ll-l-'7l) VALGKET voor 10 MILJOEN VOGELS, do vogelvangst in België In Tienen, stille Belgische stad, bekend door de grote suikerfabriek, gingen ze de straat op, de Belgische vogelvangers. Ben menigte, zevenduizend man, gewapend met spandoeken en borden met opschriften en graag bereid de vuisten te gebruiken. Nederlan ders en Duitsers, nationaliteiten gebrandmerkt als tegenstanders, liepen gevaar de straat afgeveegd te worden. Een klein groepje tegendemonstranten, jongelui, aangeduid als "langharige hippies" moest door de Rijksvracht worden beschermd tegen de driftige vogelvangers Er zijn in België zo'n 20.000 vogelvangers, die met grote netten van twee meter hoog en zeven meter lang in de trektijd in totaal miljoenen vogels moeten buitmaken. Rekent men op 500 vogels per vanger, dan is dat al zo'n tien miljoen.... In een nieuwsblad in de provincie Antwerpen kon men onlangs lezen; - dat op de viaduct te Kalmthout aan de Boterberg een bromfiets werd aangereden. De voerder hiervan zou beide benen hebben gebroken^ - dat de vogelvangst in de beste sfeer eindigde zaterdag j.l. Met die amper 7 meter lang' en 2 m. hoge netten ving er een bijna 800 lijsters, een andere meer dan 2000 spreeuwen, een derde, ook een gekende, totaliseerde 240 lijs ters, 470 spreeuwen, 30 rietgorzen, 84 sijsjes, 4 distelvinken plus nog een honderd vinken, groenvinken en keepvinken. dat zeker ook allerbest is. Dat alles mag in België. Tot nu toe heeft men, bijna, zeventig jaar nadat vogelnetten werden verboden bij het Internationale Verdrag tot bescherming van de voor de landbouw nuttige vogels (het Parijse verdrag van 1902, ook door België ondertekend) nog niets gedaan aan deze schandelijke roof van het Europese patrimonium van trekvogels een einde te maken. In 1952 werd in Parijs een verdrag gesloten tot bescherming van vogels. Dit trad in 1962 in werking, werd ook weer door België ondertekend - maar de vogelvangers slaan elke herfst weer hun slag. Binden armzalige kleine vogeltjes aan touwtjes waar aan ze bij nadering van overvliegende vogels gaan trekken, zodat de diertjes wanhopig fladderen. Deze "roervogels lokken de overtrekkers aan, die in de nylonnetten blijven steken. De "roervogels" is met deze behandeling maar oen kort leven beschoren, maar daar bekommert men zich niet om. Er zijn genoeg vogeltjes te vangen, die voor de han del niet veel waard zijn, maar als "roervogcl" hun laatste dagen mogen slijten. Handel - maar natuurlijk. Dat maakt de vogelvangst zo aantrekkelijk. Deze lieden, die zo vrijmoedig zijn zich "ornithologen" to noemen (braadpanornithologen schamperen hun oestrijders) zangen vooral voor de handel. En daarbij zijn vooral de vinken van belang'. Vinkeniers zijn er niet alleen in België maar ook in Nederlands Limburg en in het aan grenzende Duitsland, bandaar dat er in de voor deze smokkel)handel gunstig gelegen provincie Luik niet minder dan 7000 vogelvangers zijn. Goede weilanden voor het vangen van vogels worden soms verpacht voor bedragen, die de 700 gulden te boven gaan. Men gaat voor zo'n contract naar do notaris.

't Duumpje | 1971 | | pagina 5