De prijzen van vinken kunnen voor "bepaalde soorten hoog oplopen. Voor een paartje van de grote goudvink krijgt de vogelhandelaar 500 frank, meer dan 55 gulden. Ben appelvink brengt 100 frank op, een goudvink 150-200, een sijsje 20 frGoede zangers onder de vinken leveren soms een paar honderd gulden op. Alle andere zang vogelsoorten, die zich in de buurt van de gekooide zangvinken vertonen worden me- dogenloos gedood, met de karabijn, uit vrees, dat 6e de zang van de "kampioenen" bederven. Voor de vogelhandelaar een paar goede zangers te koop kan aanbieden zijn heel wat vogeltjes, die niet aan de eisen voldeden om het leven gebracht, nog af gezien van vinkjes, die de ruwe behandeling van de vangst niet hebben overleefd. In het westen van België, in het bijzonder in Oost- en West-Vlaanderen wordt nogal wat gevangen voor de "pot". Sommigen gebruiken twee netten, een voor de spreeuwen en lijsters, een ander voor de kleine vogeltjes, want ook "die smaken goed". Poeliers kopen de vogeltjes op, die ook naar Frankrijk worden uitgevoerd. Dat gaat heel openlijk, in plaatselijke bladen verzekeren poeliers in advertenties dat ze de hoogste prijzen betalen. De Middeleeuwse lekkerbekken, die ortolanen op het menu hadden staan, zullen zich wel niet om de vogelstand bekommerd hebben. Maar precies als in de Middeleeuwen worden in België nog ontelbare vogels voor de braadpan ge vangen - en dat geschiedt dan met hedendaagse middelen, met perfecte bijna onzicht bare zgn. mistnetten, en met een de laatste jaren sterk toegenomen vogelvangersheir Want waren er in 1939 zo'n 8700 vogelvangers, nu zijn er zoals al gezegd 20.000, die van heel België één groot vangnet van de Europese vogelstand maken. En terwijl al door. het gebruik van pesticiden, door het inkrimpen van de biotoop het aantal vogels achteruit gaat, breidde de Belgische vogelvangst zich sterk uit, aangelokt door de winsten, die er te maken vielen. De vogels in andere landen be schermd, vormden een welkome bron van winst voor de vogelvangers in België Maar er is een groeiend verzet tegen deze praktijken, ook al houden, de vogel vangers de banier "Sport voor de kleine man" nog steeds omhoog terwille van het electorale effect. Er is een coördinerend comité voor bescherming van vogels, waar bij meer dan dertig Belgische organisaties werkzaam op het gebied van de natuurbe scherming, de biologie en de dierenbescherming zijn aangesloten. Dit comité, dat in Brasschaat in de Antwerpse agglomeratie is gevestigd (Durentijdlei 8) ontvouwt een verbazingwekkende activiteit en geeft de vogelvangers zoveel kamp, dat voorzit ter R. Arnhem zich bij de demonstratie te Tienen op last van de Rijkswacht alleen in een goed afgesloten café mocht ophouden. Waar hij kon zien hoe er tegen zijn comité gerichte borden werden meegedragen (maar ook een bord met de tekst; De Paus verbood de pil uit angst, maar niet de vogelvangstien kon horen hoe de menigte voetzoekers afstak. Het comité had de zaterdag vóór de demonstratie een persconferentie in Leuven ge houden, zoals het ook voortdurend met perscommuniqués de beweringen van de tegen standers weerlegt. Het blijkt daarbij verrassend goed geïnformeerd, kent vangst- cijfers uit allerlei streken, weet de prijzen en weet ook hoe gebrekkig de controle is op zaken als de grootte van de netten. Algemeen secretaris B. Roeyers laat een stroom van publikaties uitgaan om de publieke opinie te mobiliseren. Hij heeft ook ervaren, dat de vogelvangers óók goed geïnformeerd zijn en brieven voor bijeenkom sten in die streken verzendt hij niet meer in de opvallende enveloppen van het coördinatie comité. "De vogelvangers hebben de zaak politiek uitgebaat", vertelde de heer Roeyers. De minister van landbouw hult zich in volstrekt stilzwijgen, maar enkele provinciale besturen zijn toch in beweging gekomen. In Brabant en Luxemburg betaalt men nu een provinciale tax voor de vogelvangersvergunning van liefst 10.000 frank - meer dan 700 gulden derhalve. Wat niet wegneemt dat er in Luxemburg nog 30 vergunningen zijn afgegeven, in Brabant 11. In Limburg bedraagt de provinciale tax 5000 frank, voor wie alleen op zondag vogeltjes vangt 400 frank. De dreiging, dat deze zware lasten ook in andere provincies de vogelvangers zullen treffen, was een van de redenen voor de demonstratie van de J000 in Tienen. De protesten komen niet alleen van Belgische zijde. De vogelvangers uit de streek van Verviers, die bij de Belgisch-Duitse grens hun netten plaatsten kregen het te doen met de Duitsers, die voor de vogeltjes opkwamen.

't Duumpje | 1971 | | pagina 6