-12- Botulisme, Vó5r 1970 zullen velen daar nog niet van gehoord hebben. Weliswaar is dat niet zo erg dan wel dat er nu bijna dage lijks over geschreven wordt in de Nederlandse Dagbladpers Het is een ziekte, veroorzaakt door de bacterie CLOSTRIDIUM BOTULIUM, welke een vergif vormt in het voedsel. Botulisme is afgeleid van het latijnse woord botulus, wat worst betekent In de eerste helft van de 19e eeuw meende men dat de ziekte veroorzaakt werd door het eten van giftige worst, speciaal bloedworst zoals die veel bereid en gegeten werd in Zuid-Duitsland Pe bacterie heeft de bizonderareigenspJiap;dut.dë^grdeihalleen plaatsvindt in een zuurstofvrij milieu. Tal van diersoorten zijn er gevoelig voor. Er zijn met name ernstige ziektegeval len voorgekomen bij runderen, schapen^ nertsen en watervogels. Hadden wij nog nooit van botulisme gehoord, in de V.S. is het bij watervogels reeds sinds 1910- een ernstig probleem. Toen echter in juli 1970 de eerste gevallen van botulisme werden vastgesteld in Den Haag was dit tevens het begin van het over ons land snel uitbreidende "pest". Botulisme werd waargenomen bij watervogels in Hilvarenbeek, Warmond en Amsterdam. 'Wat later in Zuidelijk Flevoland, waarbij duizenden vojgels stierven. In het buitenland trad botulisme steeds op in het begin van de warme zomermaanden, in vogelrijke gebieden met stilstaand water. In ons land is de ziekte nu vijf jaar achter elkaar voorgekomen. Ook Zeeland is daar niet van gespaard gebleven en diverse gebieden zijn dan ook besmet o.a. Saeftinge en de Hoge Platen.En zullen dat volgens dr. J. Haagsma (bacterioloog) dat nog wel zeker tien jaar kunnen blijven.

't Duumpje | 1971 | | pagina 16