DE REEP, 9i HA NATUURGEBIED IN DE GROTE HENRICUS POLDER*J Historie Vermoedelijk is de Reep als kreek ontstaan omstreeks 1350 (Duinker- ken 111 6 transgressie)» toen hevige stormvloeden de kusten vanuit de Braakman teisterden en grote stukken bedijkt land verloren gingen, diepe kreken werden uitgeschuurd en later weer gedeeltelijk opgevuld met grof zandig materiaal. Op kaarten van latere datum ligt de Heep als kreek binned de bedijking van de ®ude Yevenc polder. Deze polder is door obrlogs handelingen omstreeks 1583 overstroomd (80-jarige oorlog). Daarna is de grote Henricus polder bedijkt in 1615 door Jacob Cats. In de tijd van Prins Maurits (1621) is de polder weer geïnundeerd voor militaire doeleinden, waarbij hot diepe stroomgat of wiel (put) zou zijn ontstaan aan de noordelijke zijde van de kreek. In 1637 werd de ^rote Henricus polder voorgoed van de zee afgesloten. Toen in 19^9 i.v.n. het waterbeheersingsplan van het waterschap "Het vrije van Sluis" de Grote Henricus polder een betere ontwa tering kreeg, bleven de overstromingen in het langgerekte kreek dal achterwege. Beweiding was nu mogelijk tot aan de waterleiding, die midden door het gebied is getrokken. Het gevolg was dat de kuituurgrassen de plaats in gingen nemen van de spesifieke zout- flora, ook al doordat het lage terrein nu beter berijdbaar was zodat jaarlijks twee stikstof giften konden worden gegeven. In een tijds bestek van amper jaren waren de gevolgen al duidelijk te zien: in het eerste jaar verdwenen de kluut en de strndplevier als broed— vogel. In 1973 werd daarom kontakt opgenomen met het waterschap dat de eigenaar is van het gebied, Hiet weiland bleek niet verpacht r -

't Duumpje | 1975 | | pagina 9