- 25 - hun beurt weer als voedsel voor de vele insecteneters onder de vogels. Naarmate de insecten in on^e cultures en rond onze woonkernen intensiever worden bestreden, zijn de vogels meer aangewezen op de insecten op onze bermen e.d. Hoe meer insecten daar voorkomen des te beter is de voedselvoorziening van deze vogels verzekerd.Een rijke stand aan insectenetende TOgels levert Sp zijn beurt weer een goede voedselbron aan de roof- vogels.We kennen allemaal de torenvalk langs onze wegen. De bermen, taluds etc. langs onze wegen vormen op deze wijze met hun niet onaanzienlijke oppervlakte van rond **0.000 ha in dit geheel een bepaald niet onbelangrijke schakel.Het is dan ook alleszins verantwoord deze zodanig te onderhouden, dat èe deze schakelfuncties zo goed mogelijk kunnen vervullen. d„ algc-mone richtlijnen voor het onderhoud. Mocht er do indruk zijn dat het onmogelijk is algemene richt- lijnente geven, dan velgen er hierna toch enkele? 1.Laat in het algemeen groeien wat groeien wil, zolang de verkeersveiligheid niet in het geding komt. 2. Beperk het maaien tot $ên-S tweemaal per jaar, maar stel het maaien in de voorzomer niet zodanig lang uit, dat aan de najaarsbloemen de mogelijkheid wordt ontnomen tot ontwikke ling te komen. 3. Tracht het uiterlijk zoveel mogelijk in overeenstemming te doen zijp met.de omgeving, het landschap en de tijd van het jaar. Vanneer bovenstaande richtlijnen worden opgevolgd, zullen de bermen voor velen aantrekkelijker en biologisch gezien waardevoller worden. Roger Blaakman

't Duumpje | 1975 | | pagina 26