14-daagse Vogeljaar-Vogelfotokalender '77 over de afgeronde staart van de kraai. We hadden nog maar enkele stappen gezet op het onbeweic'e grasland of een velduil ver scheen aan de horizon. V/at ongewoon zo midden op de dag. Soepel glijdend, zo nu en dan eens een paar slagen gevend met zijn "brede vleugels kwam hij steeds dichter hij. Schijnbaar geen acht i slaand op onze aanwezigheid en in een felle achtervolging gewikkeld met een konijn. Zeker vijf minuten bleef hij binnen ons bereik, soms tot een vijftig-tal meters naderend, in een verwoede poging zijn prooi te bemachtigen. We staken het eiland van oost naar west over om bij een inham uit te kome ge naamd "Aber Mawr". Hier bevonden zich honderden nesten van de drie-teen en zilvermeeuw, alsmede de noordse stormvogel. Vooral deze laatste en de drieteenmeeuw zijn echte broedvogels van de ze rotskust. De drieteenmeeuw, in het engels: "Kittiwake"duidend op de karakterestieke roep, lijkt veel op de zilvermeeuw, maar is wat klei ner (zo groot als de stormmeeuw), heeft pik zwarte vleugeltoppen en donkere poten, maar ziet er ook veel "vriendelijker" uit dan de zilvermeeuw, die ook hier samen met de mantel meeuw veel schade aanrichten aan het broed sel van andere vogels. De drieteen is echter een plankton eter. Ze zijn ontzettend luid ruchtig in hun kolonies,die al van een eind op te merken zijn door hun uitwerpselen, die grote witte plekken veroorzaken op de rots wanden. Tussen de onder ons zwevende vogels waren de juveniele drieteenmeeuw en duidelijk zichtbaar; een bijzonder mooi getekend jeugd- kleed met een opvallende zwarte band in de nek en een diagonale zwarte band over de vleu gels. Het vormde een magnifiek schouwspel, de broedende vogels tegen de rotswand gedrukt met daarvoor de honderden zwevende meeuwen. (wordt vervolgd) Thijs Kramer 0 -34- Nu alle vogelfoto's In kleur Elke veertien dagen een schitterende, nieuwe (nog niet eerder gepubliceerd de) foto van Nederlands beste vogelfotografen: Jan den Besten, Frits van Daalen, Jan van de Kam, Jos Korenromp, Pief Munsterman, Hans Schouten en Rens Veenstra. Met afbeeldingen van Rotgans, Roodborsttapuit, Roodkeelduiker, Smient, Kleine Zwaan, Kraanvogel, Zwarte Roodstaart, Fitis, Boerenzwaluw, Fuut, Lepelaar, Witgesterde Blauwborst, Grasmus, Tuinfluiter, IJsvogel, Putter, Roodpootvalk, Kleine Strandloper, Groenpootruiter, Zilvermeeuw, Rogdborst, Ransuil, Tureluur, Velduil en Buizerd. Met bij elke foto tekst van Frits van Daalen, Henk.J. Lichtenbeld en Jaap Taapken. PAK DIE KANS! WACHT ER NIET MEE, BESTEL NU! Diegienen, die deze prachtige kalender (formaat 30 x 22 cm) bestellen, door over» making van f 12,50 (incl. porto en verpakking) op girorekening 3.188.83o t.n.v. mevrouw M. van Daalen, Haarlem, kunnen de kalender vóór december thuis verwach» ten. Na gebruik van het kalendarium houdt u een prachtig boekje over. -35- Aangesloten organisaties kunnen de kalen ders tegen een gereduceerde prijs bestellen, waarbij verzendkosten echter voor rekening

't Duumpje | 1976 | | pagina 19