Naar aanleiding van een gesprek met B&W van Oostburg en enkele leden van het dagelijks- bestuur van het Zeeuws Coördinatie orgaan voor Natuur- Landschap- en Milieubescher ming omtrent enkele .planologiese zaken kwam ook de bebouwing en inrichting van de inlaag van Hoofdplaat aan de orde. Enkele sugges ties onzerzijds werden positief gewaardeerd door B&W, waarna zij van hun kant vroegen om een wat nader uitgewerkt plan en gegevens. Hieronder volgt een copie van de gedane voorstellen. VOORSTELLEN TOT DE INRICHTING VAN DE INLAGE VAN HOOFDPLAAT. Korte geschiedenis. De Hoofdplaatpolder werd bedijkt tussen 1775 en 1778 in verschillende gedeelten van oost naar west. Spoedig daarna ging al veel land verloren; vooral in de Eranse bezettingstijd werden de dijken verwaarloosd. Toch, zo schrijft Wilder om, ontkomen we niet aan de indruk dat de bedij king van de Hoofdplaatpolder in 1778 een te forse ingreep in het regime van de Wester- schelde is geweest, die niet ongestradt kon blijven. Met de bedijking van de Hoge Plaat was nl. de Westerschelde tegenover Borsele met ongeveer 2% km versmald. In totaal is er 290 ha aan de zee weer prijs gegeven, met stukjes en beetjes achteruit trekkend en inlaag na inlaag bouwend en weer prijsgevend. De laatst aangelegde inlaag da teert nog maar van 1922. Dat de inlagen ook thans niet overbodig zijn heeft de watersnoodramp van 1 februari 1953 geleerd. Deze hebben ook nu weer het water moeten keren: zo schrijft I. Ovaa in zijn onderzoek naar de bodemgesteldheid van Westelijk Zeeuws-VI aan der en. (1957) Sinds 1800 zijn langs de bedijking van dé Hoofdplaatpolder 90 oevervallen geregistreer Thans probeert men door stroomlijning van de kust deze vraat tegen te gaan. De nieuwe Deltadijk langs de West Zeeuws-Vlaamöe kust geeft vooruitstekende stukken land prijs aan de zee en snijdt inhammen van de zee af. Inlagen algemeen. Een inlaag is een extra beveiliging van de polder tegen de zee. Vlak achter de zeedijk wordt een tweede dijk aangelegd over de lengti van het bedreigde deel; binnen deze stro-ok worden compartimenten gemaakt. De klei die nodig is voor het bouwen van de parallel ge legen dijk en de schenkeldijkjes wordt verkre gen door de tussen in liggende gronden af te graven. Dan ontstaan de zogenaamde korre- velden, de laaggelegen gronden welke de dij ken iets hoger naderen. Middenin ligt een lager gelegen strook: daar werd de meeste grond weggegraven. In de meeste gevallen zijn de inlagen, ook elders in Zeeland, niet opgenomen in het polderontwaterings systeem, zodat grote schommelingen in het grondwaterniveau riet voorkomen. Onder de kleilaag die weggenomen is, bevindt zich meestal licht zwavelige grond rot puur zand; met de permanente hoge waterstanden, een lichte mate van geaccidenteerdheid en een aanwezigheid van zout en zoet, staan dez; vier aboitiese elementen borg voor een rijke en gevarieerde flora en fauna.

't Duumpje | 1976 | | pagina 5