^a£iC,ko/l/e>r Het eerste exemplaar zagen we zitten op een uit stekende rotspunt, zo'n drie meter boven de zee spiegel. Met de zon in de rug konden we zijn don ker groen glimmende verenkleed prachtig bewonde ren, al was het moeilijk de verrekijker stil te hou den op het deinende water. Een eindje verder was een diepe inham, waar het water gelukkig wat rus tiger was. Dat was maar goed ook, want de inham mondde uit in een diepe en hoge grot. En daar bovenin bevonden zich grote nesten gebouwd van flinke takken. De jongen waren soms al duidelijk op het nest te zien en de ouders vlogen dan ook af en aan met voedsel. Ook onder een wat over hangende rotswand bevonden zich een aantal nes ten. Alle nesten waren gemarkeerd door grote witte vegen op de rotswand, veroorzaakt door de uitwerpselen van de vogels. Zo werd het wat gemakkelijker de nesten in de donkere grot te lokaliseren. De kuifaalscholver is veel meer gebonden aan de open zee dan de gewone aalschol ver, die ook vaak in het binnenland waar te nemen valt. Zo nu en dan stak ook een zeehond zijn kop boven het water op enkele meters van ons vandaan. Heel nieuwschierig keek hij ons aan, om zich ver volgens weer weg te laten zaken, helemaal één met het water. We zetten onze tocht voort. Als het even mee zou zit ten konden we de slechtvalk thuis treffen, want ook hij broeit hoog tegen de rotswand van Ramsey-Island. In de baai waar de slechtvalk broedde was hij echter nergend te bekennen en ook een tweede tocht de zelfde middag leverde wat dat betreft niets op. Er hebben eens 35 paren gebroed langs de Pembroke- kust, nou zijn het er nog 6, maar dat is dan weer al meer dan in I960, toen het aantal daalde tot één enkel broedgeval. Algemeen wordt deze daling toe geschreven aan de vergiftiging door chemiese stof fen, die het door haar prooi naar binnen krijgt. In heel Europa wordt het slechtvalken bestand nu geschat op 10-20 van wat het 50 jaar geleden was. G-elukkig kon ik enkele dagen later, toen ik m'n tocht langs het voetpad weer had voortgezet, een exemplaar zien jagen boven de schaars begroeide kuststrook. En dat was een hele belevenis, want de slechtvalk is de valk der valken, de koning van de jagers. Met een waanzinnige snelheid (tot 300 km. per uur achtervolgt hij zijn prooi en zelfs reigers of mantel meeuwen moeten het bekopen, als de slechtvalk hen met z'n machtige klauwen heeft geraakt. Door deze magnifieke jacht capaciteiten is hij ook geliefd voor de valkenjacht. Vandaar dat jonge vogels nog altijd goed in de markt liggen, met de gevolgen van dien. Zo kreeg ik nul op het rekest, toen ik aan een vogelbeschermer vroeg over broedplaatsen van de slechtvalk. Op dat moment kwam dat nogal over dreven over,zo achterdochtig moest men nou toch ook weer niet zijn. Maar later las ik, dat er die zomer ('76) in geheel Engeland" een 35-tal nesten (bijna de helft) waren leeggehaald.' Vandaar dat natuurbescher mers al jarenlang bewakingsposten bemannen bij de meest kwetbare nesten en kon er in 1974 een dief stal van jonge slechtvalken nog juist voorkomen worden. Thijs Kramer. -23-

't Duumpje | 1977 | | pagina 13