(vervolg torenvalkkast Kasten ongeveer aan de oostzijde van een boom (of gebouw) ophangen, tenzij langs daar het water omlaag loopt. Ophanghoogte 3 tot 6 meter. Gebruik voor het ophangen aan bomen twee hard houten achterlatten. Schroef deze vast aan de kast, zodat ze goed stevig vast zitten. Zorg wel voor een gleuf, waarin het asfaltpapier past. Indien ze met spijkers aan de kast beves tigd worden, zorg dan dat de kop in het hout zit (schroef hiervoor eerst een holte). Bij het ophangen aan een gebouw zijn enkele in de muur bevestigde haken voldoende. Kast regelmatig schoonmaken. Alex de Meyer, Parkzicht E 12, IJzendijke Tel: 01176-1493 -16- De ZWARTE POLDER, enkele inventarisaties Inleiding. De Zwarte Polder, voor elke West Zeeuws'Vlaming bekend terrein, is een gebied, dat door ons, natuurliefhebbers, met gemengde gevoelens wordt bekeken. Zeer gewaardeerd door zijn unieke flora, insectenwereld en ook de vogelaar kan er zijn hart ophalen. Op het slikje vallen er altijd wel wat steltlopers te bekijken, maar ook de duinen en schorren zitten vol vogels met zo "nu en dan een verrassing in de vorm van een grauwe klauwier ofzo. Verder is het terrein uitstekend geschikt voor een wandeling, waar dan ook massaal gebruik van wordt gemaakt. Op zich nog geen probleem, in tegendeel, het is alleen maar toe te juichen dat mensen de natuur weer gaan ontdekken, alleen... de massaliteit en de manier waarop dat gebeurt is iets, waar sommige natuurvorsers zich regelma tig over opwinden. En terecht. Buiten het seizoen zijn het vooral de wandelaars, meestal geleidt door een modieuze hond soms in de orde van grote van ee kalf, die de een na de ander de fouragerende vo gels op het slikje het leven onmogelijk maken (evenals de vogelaar, die tevergeefs een poging doet de aantallen te noteren). Vervolgens ploegen de honden het duin nog eens om op zoek naar een konijn, de eigenaar tevergeefs roepend achterlatend In het toeristenseiznen wordt het bestand Bello's nog eens danig uitgebreid. Bij mooi weer komt de stroom badgasten al vroeg door de schorren getrok ken om hun plaatsje aan het strand of in de duiner in te nemen. Draad of geen draad, elk plekje in de duinen is vanaf mei tot september bij mooi- weer bezet en je staat er dan nog versteld van, dat er nog zoveel vogels tot broeden komen. Ook de plante wereld heeft veel te duchten. De sterke betreding brengt grote schade aan de unieke flora en ieder een kent wel de tafrelen van mensen die met hun armen vol schorreblommen de schorren uit komen. -17-

't Duumpje | 1977 | | pagina 10