de ZWARTE POLDER nu OMHEIND De Stichting het Zeeuwse Landschap, eigenares van het natuurgebied de "Verdronken Zwarte polder heeft een beheersplan opgesteld voor dit gebied om een oplossing te zoeken voor de grote toeristiese drukte die dit gebied bedreigt. De toeristen, die met grote bossen 1schorreblom- men' het terrein verlaten, de ravottende kinderen in het duindoorn struweel, de zonaanbidders, de onderdanen die wedijveren in slaafsheid aan een cultus mét de meest primitieve volkeren van onze geschiedenis, de troepen honden, die de laatste jaren niet alleen in aantal maar öok in grootte toenamen, zij allen waren een doorn in het oog van elke natuurliefhebber, die de Zwarte polder in de zomer zagen degenereren tót een ordinair rekreatiepark, met op de grond inplaats van een unieke plantengroei een vertrapte vegatatie en in delucht in plaats van aen rijk vogelleven de meest exotiese vliegers, die zo nu en dan nog wel eens e,en vage poging doen een roofvogel te imiteren. Onbegrijpelijk dat je er soms de nachte gaal nog kunt horen in een vertwijfelde poging boven de transistor radio1s uit te zingen,vah de mensen, die zich dan nog bij voorkeur achter het kleine stukje prikkeldraad nestelen. Een van de gevolgen van het beheersplan zal zijn, dat een groot deel van de polder zal worden af gesloten voor het publiek. Met het omheinen is men al in volle gang. maar iedereen die het ge drag van toeristen al eens heeft gadegaslagen beseft dat dat waarschijnlijk niet voldoende zal zijn. Voor de vaste kracht van de Stichting en ons bestuurslid Ron Brauwer een zware taak (bijna on mogelijke taak) vooral in het begin van het seizoen de vaste bezoekers tegen te houden hun verloren terrein te her-rover en. Daarom, laten we hem zoveel mogelijk bijstaan! 20- Mocht je tijd over hebben van Tt voorjaar of van de zomer, help dan mee de toeristen voor het prikkel draad te houden (en de al eens geopperde mitrailleurs- posten hoeven we dan niet in gebruik te nemen). We hebben in het verleden regelmatig artikelen over de Zwarte polder gepubliceerd en we hopen er in de toekomst nog regelmatig op terug te komen. Nood gedwongen doordat bv. de deltadijk een groot deel van het gebied dreigt op te slokken, verder door wat dieper in te gaan op het beheersplan, waarin onder meer ook behandeld wordt het probleem van het in stand houden van de vegetatie, dat regelmatig moet onderstromen, en hopelijk kunnen we binnenkort ook melden, dat het weer beter gaat met de Zwarte polder, d.w.z. beter met de vogels, de planten en de insekten! Thijs Kramer -21-

't Duumpje | 1978 | | pagina 12