Hoogwater Vlucht Plaatsen (HVP's) SBB (Staatsbosbeheer) had een aantal jaren geleden het pl°n om de herdijkte Zwarte polder te bebossen. Daar is heftig tegen geprotesteerd (als je niét heftig protesteert, dus erg aktief en erg ter zake wordt er niet geluisterd) en dat protest werd geho noreerd. SBB was niet op de hoogte van het feit dat dat poldertje een belangr;ke funksie heeft als HVP. Wat is een HVP? Dat is een Hoogwater Vlucht Plaats. Als de vogels door de vloed van strand en slik gejaagd worden, zoeken ze droog blijvende plaatsen op. Hoe zit het nu met de HVP's langs de W-ZeeuwsVlaamse Noordzeekust? Dat weet ik niet, maar ik wil dat wel uitzoeken en ik nodig u uit om hieromtrent ook waarnemingen te doen en die te bundelen in het Duumpje. Misschien zijn die gegevens dan bruikbaar i.v.m. eventuele bestemmingsplannen, maar misschien ook terwille van andere doelen: zekerheid te krijgen over het funktioneren van allerlei organismen in de natuur De volgende bruikbare waarnemingen omtrent de HVP's heb ik gedaan: -In de herdijkte Zwarte polder zijn met vloed in het winterhalfjaar te vinden: alle bergeenden, die op de slikjes fourageren, (alle?) scholeksters, zilverplevieren, bontbekplevieren, bonte strand- lopers, drieteenstrandlopersmeeuwen, Waar blijven de tureluurs? Zijn ze net zoals de bont bekken en de bontjes bijna onzichtbaar tussen de voren, of vliegen ze naar de Strijdersgatpolder? -Meermalen heb ik gezien dat er veel steenlopers en scholeksters in de weiden van de Vlamingpolder -li- langs de grote weg zaten met hoogwater. Maar zwer men scholeksters over een groot deel van het binnen land uit? Ze zijn immers veel minder dan de steen lopers aan zee gebonden. -Ik heb gezien dat bontbekjes en zilverplevieren eerder het binnendijkse opzoeken dan drieteentjes. Toen het bijna hoogwater was op 22 januari 1978, aan de Zwarte polder, waren de meeste bontbekjes en zilverplevieren binnendijks gegaan. Op het over gebleven strand zaten o.a. 123 drieteentjes en meer dan 30 steenlopers. Die laatste zie je er met laag water maar heel weinig^. Die 123 drieteentjes waren niet allemaal met eb ook daar. Ik zag een groepje komen aanvliegen van de westelijke stranden. De volgende dag zag ik bij het G-roedse strand een aantal drieteentjes richting Zwarte polder vliegen, toen 'hun' strand onder liep. -Met hoogwater zie ik wel eens meer dan 20 bonte strandlopers op het natte gebiedje achter de dijk ten westen van fort Hendrik, Breskens. Waar komen die vandaan? langs de Zvlse Noordzeekust zitten bijna alle bontjes in de Zwarte Polder. Soms vind je er een paar op het strand van Groede en in de spuikom van Nieuwe Sluis - maar ik heb er daar nooit meer dan samen 10 gezien. -Steenlopers zijn met hoogwater ook te vinden op dit terreintje en achter de dijk bij de vuurtoren. PPvL -15-

't Duumpje | 1978 | | pagina 9