TREK boornkr ui per Ook do krant toont ons hoe schadelijk lood eigenlijk wel is 11 LOOD SCHADELYK VOOR BODEM Groningen (ANP) De tegen woordig bestaande vrees dat lood via de bodem in voedings gewassen en het drinkwater terecht komt is terecht, maar lood heeft ook een di recte schadelijke invloed op de bodem zelf. Dit con stateert ir. P. Doelman in het proefschrift waarop hij maandag aan de Rijksuniversi teit te Groningen promoveer de tot doctor in de wiskun de en natuurwetenschappen. Doelman stelt dat het on voldoende is om alleen voed sel en drinkwater op de aan wezigheid van lood te contro leren. Voordat lood vanuit de bodem in het voedsel terecht komt heeft het al ingegrepen in de bodem zelf. Dr. Doelman keek bij zijn on derzoek vooral naar de in vloed van lood op de micro flora in de bodem. Daarbij bleek dat de bodemademhaling onder invloed van lood sterk afneemt, vooral bij zandgron den. UÏt: De Volkskrant 13-06-'78 De kuifeend neemt als broedvogel de laatste ja ren sterk in aantal toe. (Atlasproject 7^—177 2 ex. gezien op sportcomplex te Y'dijke (E. M, E. d. M, -16- door P.P. van Laake 6p 23 april sloeg de wind, die al tijden uit wes telijke richting gewaaid had, om en kwam toen uit oostelijke richtingen. Dit had een grote invloed op de trekactiviteit en grote aantallen dagtrek kers vielen aan de kust waar te nemen: zwaluwen, "piepers", kneuen, steltlopers, roofvogels enz. Dit levert elk jaar weer fantastische schouw spelen op van trekkende kluten, koekoeken, kneu en, knobbelzwanen, kiekendieven enz. Voor zeetrekwaarnemingen is systematisch onder zoek reeds aan de orde gesteld. Voor trek boven land is dat niet gebeurd. Wat valt er te onderzoeken: - welke soorten - op welke tijden van het jaar en van de dag - uitsluitend langs de kust of (ook) in het binnenland - bij welke wind enzovoort Voor goede raad en gegevens houd ik mij aanbevolen. P.P. van Laake, Beemdstraat 5> Nijmegen. VERZOEK AAN DE LEDEN Zou u, mede op verzoek van Jan de Zwart, al uw waarnemingen voortaan willen opsturen naar de redactie Dit om het verwerken van de gegevens te vergemakkelijken. Bij voorbaat dank. Nog steeds zijn alle waarnemingen welkom; ook al komen uw waarnemingen niet in het Duumpje, dan wil dit niet zeggen dat ze niet gebruikt worden Ze worden allemaal bewaard en kunnen later nog altijd hun dienst bewijzen (voor een Avifauna bijv. Redactie -17- kui£eencJ

't Duumpje | 1978 | | pagina 10