ST. KRUIS Excursie Kievittenpolder - Retranchement op 13 mei. J Ondanks het vrij vroege be.in en het regenachtige weer waren er tosh nog een 18-tal deelnemers, waarschijnlijk afgekomen op het onberispelijke ima go van excursieleider Pieper-Paul van Laake. Toen deze eerst niet verscheen begonnen we al bij na te wanhopen, maar het bleek slechts een tijde lijk oponthoud te zijn door een lekke band. Gelukkig viel er (naar onze begrippen) toch nog veel te zien en te horen, zoals hegtemus, fits, kneu, groenling, winterkoning, tortelduif, hout duif, ekster en koekoek als de gewone duinvogels en verder nog 2-b cetti's zangers, b nachtegalen (waarvan 2 gekoppeld), 2-3 tuinfluiters2 zwart koppen, 1 braamsluiper en enkele grasmussen. Rond retranchement kwamen daar nog 1 tjiftjaf, 2 braamsluipers3 tuinfluiters1 spotvogel, 1 bosrietzangerveel grasmussen langs het kanaal, 2 boomkruipers, 2 putters, 1 holenduif en 2 oe verlopers bij. Veel trek zat er van zilverplevier, visdiefje en/ of norrdse stern en gierzwaluw, verder kwamen de andere zwaluw-soorten en nog enkele pleviersoor ten over bij het Zwin. Verder werden nog enkele rietvogels en de grauwe gors genoord en werd ook wat cp de planten gelet. Alex de Meyer -b- IDEAAL OORD VOOR VOGELS EN PLANTEN. Zondagochtend 11 juni vertrokken zo'n kleine 20 deelnemers op de fiets richting St. Kruis voor de excursie naar dit krekengebiedDit alles on der leiding van Jan de Zwart. Via Bakkersdam werd er naar de St. Kruiskreek ge fietst waar de eerste stop werd gemaakt (en er zouden er gelukkig nog vele volgen)De plevieren vielen het eerst op; 4 strandplevieren en 7 bont- bekplevieren op de droge slijkgrond van de kreek. De strandplevier is te onderscheiden van de bont- bek door zijn iets kleinere postuur, zwarte poten en "onderbroken" borstband. (De bontbek heeft geel/oranje poten en een volledige borstband) Dan waren er 2 grutto's die boven het weiland vlogen, waarin de kluut en een slobeend foura- geerden. De lucht boven het water behoorde deze morgen toe aan een visdiefje en enkele oeverzwa luwen, een "specialiteit" van St. Kruis en omge ving. Verderop in de kreek stond een blauwe rei ger te vissen. Tijdens het vervolg van de fietstocht zagen we echte valeriaan in bloei, ter wijl ons ook door Ron op de ruige zegge gewezen werd. Overal konden we de r s1wwlev,Ell kleine karekiet en het riet gors mannetje horen zingen; de eers teT meestal ver borgen in de rietkraag en de tweede hangend boven in een riethalm. Ten zuidoosten van St. Kruis was het een bruine kiekendief dat de remmen deed werken en kijkers deed tevoorschijn toveren. Jagend boven de tarwe en het vlas verdween ze uit zicht. Weer een broedgeval in 't Landje Op een laag stuk grasland bij de Kruiskreek vonden we echte koekoeksbloem en nog bloeiende pinkster bloem. Nu werd richting Grote Gat gefietst: onder weg zagen we nog 2 grote lijsters, enkele putters en een rietzanger. Via een onverhard weggetje kwa men we ten zuiden van het Grote Gat uit; boven de -5-

't Duumpje | 1978 | | pagina 4