loodvergiftiging BADGASTEN p.p. v„ Kemphaan Op 22 april 1rjf8 nam ik een kemphaan waar die neer streek tussen een groepje tureluurs en groen- po o truiters op het slik van de Zwarte Polder. Na enige tijd daar zonder veel activiteit ge staan te hebben vloog hij weg. Naar het zuidwesten. Wi tgat.j e Ofschoon "de Kist" (Peterson) aangeeft, dat wit- gatjes nooit aan zout water komen, nam ik op 23 april '78 een fouragerend witgatje waar op het PauiinaschorHij liep daar op het tamelijk zan dige strandje van een plas. Bauer (Handbuch der Yögel Mitteleuropaszegt dat het witgatje het meest van alle steltlopers bij heel kleine watertjes voorkomt en noemt dan in een opsomming oa. ook brakke of zoute rest- meertjes. Daarna zegt hij dat open slikken en zandvlakten en daardoor ook het wad over het al gemeen gemeden worden. FENOLOGIE In het vorige Duumpje werd een oproep gedaan mee te werken aan het fenologie onderzoek van Bob Loos. Het ging hier om de eerste waarnemingen van een lijst van soorten (zie vorige Duumpje voor deze lijst) met vermelding van het gebied, aantal en of er sprake was van een zingend exemplaar of een visuele waarneming. Zou iedereen die dergelijke waarnemingen heeft en deze beschikbaar wil stellen voor dit onder zoek deze willen opsturen naar de redaktie (liefst voor 1 augustus)? Bij voorbaat dank namens Bob. Eric Marteijn -10- Het is al lang bekend dat loodvergiftiging vele slachtoffers maakt in de dierenwereld. Lood heeft een stille, dodende kracht; Het kan, omdat het in de natuur niet afbreekt, zijn latente onverwoest bare eigenschap eindeloos voortzetten. Vogels komen met het metaal in aanraking doordat zij loodkorrels oppikken, die bij het uitoefenen van de jacht zijn achtergelaten. Zij zien deze kor rels aan voor voedsel of ze komen via de prooi in het lichaam terecht. Zo worden elk jaar weer vele vogels, zowel roofvogels als watervogels, het slachtoffer van dit lood. ZIEKTEKENMERKEN Wat gebeurt er nu precies met zo'n loodkorrel Wel, als de vogel geluk heeft verlaat de korrel het lichaam via de darmen, maar meestal wordt de - korrel door ritmische contracties van de maag fijngemalen. Onder invloed van het door de maag klieren afgescheiden maagzuur wordt een oplos baar loodzout gevormd, dat langzaam in de bloed baan terecht komt. Dan begint voor de vogel de ellende: hij begint steeds minder voedsel tot zich te nemen, hij gaat moeilijker vliegen (dit komt om dat er spierdegeneratie op gang is gekomen) waar door hij ook al weer een gemakkelijker prooi wordt voor zowel andere dieren als jagers. Ook treden dan vaak lichaamsparasieten op door deze ver zwakking. Na enkele weken kan de vogel niet meer vliegen en wordt erg mager doordat hij zijn vet- reserves heeft moeten verbruiken. Gemiddeld gaat het dier na 21 dagen dood en heeft in die tijd 40-30 °/o van zijn lichaamsgewicht verloren. Het is gebleken dat 0.03 gram lood voldoende is om te doden. OPEENHOPING VAN LOOD IN HET MILIEU Uit het oogpunt der economie en ook om gezondheids redenen worden er tegenwoordig geen loden buizen meer gebruikt. Alleen de jacht kent nog een aan- -1 1-

't Duumpje | 1978 | | pagina 7