zienlijk loodverbruikDit kan geïllustreerd wor den met een aantal getallen van de laatste jaren: - in Amerika werden in 1970 ongeveer h2 biljoen loodkorrels verspreid door de jacht en toege voegd aan de grote reeds aanwezige hoeveelheid lood. - in Zweden hadden de jagers in 1973 ^90 ton lood nodig. - in Nederland brengen de jagers, indien men aan neemt dat elke jagers gemiddeld 500 schoten losfc, per jaar ongeveer 700 ton lood in het milieu te recht Deze kreten hoeven niet te eindigen in uitroepte kens; de getallen spreken boekdelen. Aan de buitenlucht blootgesteld, in water en in de grond, wordt het lood bedekt door een oxyde huid dat het lood afdekt en beschermt. Wanneer men nu kijkt naar de tijd die nodig is om deze korrels te eroderen dan is men werkelijk met verbazing ge slagen. Een loodkorrel van 3 mm (de maximale groot te toegestaan bij de jacht op waterwild) is na 15 jaar slechts voor één derde deel geërodeerd I i Daarbij dient dan nog vermeld te worden dat tegen woordig vele loodkorrels behandeld worden tot le geringen waarvoor antimoon en arsenicum gebruikt worden, wat de levensduur van de korrels nog gro ter maakt, waardoor een nog sterkere opeenhoping kan plaatsvinden en een nog grotere kans bestaat dat er dieren aan sterven PREDATOREN ALS SLACHTOFFERS VAN L00DVERGIFTIGING Vogels die vergiftigd zijn door lood of gewond zijn geraakt door loodhagel zijn een gemakkelijke prooi voor predatoren. Zodoende komen ook de laatsten op hun beurt in aanraking met dit dodend spul. Predatoren zijn als noodzakelijke schakel in de na tuurlijke levensgemeenschappen, juist doordat zij een eindfase van een voedselpyramide zijn, in sterke mate vatbaar voor allerlei zware metalen, die door hun prooidieren zijn opgenomen. -12- CONCLUSIES 1Loodvergiftiging kenmerkt zich door vermage ring, diarree, gedeeltelijke verlamming van vleugels en poten en het kruipen van de vogel naar een dichte vegetatie. 2. Loodkorrels worden in de natuur niet afgebro ken; ze hopen zich ieder jaar steeds meer op. 3. De toename van het loodprobleem is evenredig aan die van het aantal jagers. k. Ook predatoren kunnen slachtoffer worden van tijdens de jacht afgevuurde loodkorrels. Dit artikel is een samenvatting van het door Jan Kattens geschreven artikel "Loodvergiftiging" in Argus 1977/3» het blad van de Stichting Kri tisch Faunabeheer. Het (goede) doel van deze stichting is het bevorderen van een wetenschap pelijk en moreel verantwoord faunabeheer. Eric Marteijn -13-

't Duumpje | 1978 | | pagina 8