"76 145 ex. In juli en augustus is en zo af en toe al een exemplaar waar te nemen bij vrij rustig weer, waarb'j de windrichting nauwelijks van belang schijnt te zijn. In de herfst is het waarnemen van de noordse stormvogel sterk afhankelijk van N-W storm. Hoewel de noordse storm vogel betrekkelijk zeldzaam te noemen is komen de meeste waarnemingen uit de maand september, wat bevestigd wordt door twee waarnemingen dit jaar al, nl. van etienne de meyerdie een schijnbaar ongezond ex. heeft gezien bij de Zwarte Polder, terwijl Pieter-Paul van Laake op het strand van Groede een ziek ex. heeft gevonden (19 sept. "78) Mogelijk gaat het hier echter om dezelfde vogel." De noordse zowel als de grauwe pijlstormvogel worden voor namelijk gezien in de maanden september en oktober. Hoe wel niet altijd noodzakelijk vallen veel waarnemingen na een storm. Ook de zeewatertemperatuur heeft invloed op de aanwezigheid van pijlstormvogels, gezien het feit dat in "76 bij hoge zeezatertemperatuur er zeer gemakkelijk pijlstórmvogels werden waargenomen, in totaal een 200 ex. Ook dit jaar werde. er in de maand september al noordse oijlstormvogels waargenomen langs onze kust 12 september 1 ex. trekpost zwin ZW Thijs Kramer 19 september 1 ex. trekpost zwin W T.Kramer jPP.vLaake De kans een stormvogelt.ie te zien is bijzonder klein, Zo werden in "71 en "76 resp. 7 en 10 ex. vale stormvogel- tjes en if en if gewone stormvogeltjes gezien langs heel de nederlandse kust tijdens ongeveer 1500 teluren. Zo zijn de- twee waarnem ngen dit jaar dan ook bijzonder te noemen 17 sept. trekpost zwin 1 vaal stormvogeitje T.K,P.P.v.L. 19 sept. Westerschelde 1 stormvogeltje P.P.v.L. Gezien het feit dat praktisch alle waarnemingen in de maanden september en oktober vallen, maakt de waarneming van Roger Blaakman van 25 december "75 extra speciaal. Is het toeval, dat er met zoveel gemak noordse storm vogel, noordse pijlstormvogel, stormvogelt jesen zo als dadelijk zal blijken, ook jagers gezien worden langs onze kust Of is de ligging van onze trektelpost wel erg gunstig De praktijk zal het moeten leren -18- JAN VAN GENT SULA BASS ANA Naar de Jan van Gent wordt tijdens zeetrek observaties al tijd reikhalzend uitgekeken. Met zijn immense vleugelspan wijdte van 2,5 meter kost het meestal weinig moeite deze vogel te determineren: een witte vogel met grote zwarte vleugelpunten. Er komen echter ook juveniele vogels voor, die donkerder zijn al naar gelang hun leeftijd. Eerstejaars t vogels zijn nl. helemaal donker. Deze vogels worden vaoral in het begin van de trektijd gezien. De aantallen Jan van Genten lopen vanaf eind juli lang- i zaam op, om in oktober tot een maximum te komen, waarna ze in november snel verdwijnen. De Jan van Genten worden meestal wel altijd waargenomen, maar kennen vaak topdagen, waarin honderden vogels per uur voorbij trekken. Hier langs de kust worden Jan van Genten niet zo vaak waar genomen. JAGERS STERCORARIDAE Het determineren van Jagers is geen eenvoudige bezigheid. Van de vier soorten is de Grote Jager nog het gemakkelijkst van de anderen te onderscheiden door zijn meeuwachtig voor komen en vrij grote gestalte. Kleinemiddelste en kleinste .lager ziin zeer moeilijk van elkaar te onderscheiden. Determinatiepunten zijn de ver lengde middelste staartpennenen de grootte. Om het alle maal nog wat ingwikkelder te maken .kennen de kleinere ja gers ook nog drie kleurfasen: de donkere, mediaire en lich te fase. Deze donkere roofvogelachtige zeevogels, die als echte zee piraten andere vogels achtervolgen tot ze hen het voedsel ontfutseld hebben, worden voornamelijk in september en ok- j tober gezien. Meestal gaat het dan om een kleine jager (in "75: 1315, in "76: 2961) tegenover resp. grote jager ("75: 28, "76: 60) en middelste jager (,r75: 56, "76: 136). I Echt zeldzaam is de kleinste jager die in "75 niet en in "76 vier maal werd waargenomen. De kleine jager is vanaf augustus tot november regelmatig J.angs onze kust waargenomen. pe grote jager is vanzelfsprekend slechts zelden aanwezig, toch al een waarneming dit jaar: 17 sept. op trekpost het Zwin, 1 ex. Noord, (T.K.,PPvL) -19

't Duumpje | 1978 | | pagina 11