MEEUWEN EN STERNS LARIDAE Wat de meeuwen betreft willen we ons beperken tot een aantal soorten die vooral langs de kust en dan alleen in de trektijd te zien zijn. De dwergmeeuw is praktisch het gehele najaar wel te zien langs onze kust. Vooral in de maanden augustus en septem ber is het aandeel van de juveniele ex. groot, maar in november neemt het aantal juv. snel af. De top langs de hollandse kust ligt voor de dwergmeeuw in oktober en no vember terwijl langs de Vlaamse kust de too in september ligt. Het waarnemen van dwergmeeuwen is vrij onafhanke lijk van de weersgesteldheid, dit in tegenstelling tot het voorkomen van de drieteenmeeuwdie wordt voornamelijk ge zien na zware N-Wer storm. Tot oktober wordt de drie teenmeeuw dan ook maar sporadies gezien, maar na de eerst najaarsstormen groeien de aantallen en blijft deze meeuw tot het eind van het jaar nog aanwezig langs de kust. Zijn beide bovengenoemde species normale verschijningen te noemen, anders is het gesteld met de volgende soorten; vorkstaartmeeuw (waarnemingen in september-oktoberen zwartkopmeeuw, kl eine en grote_ burgemeester (die het ge hele halfjaar in zeer kleine aantallen waargenomen worden De visdief en noordse stern (twee soorten die erg veel op elkaar lijken en moeilijk op naam te breien zijn; meestal worden ze dan ook over één kam gescheerd; "noordse dief") trekt massaal door langs onze kust van half juli tot be gin oktoberm met als top midden augustus. Op sommige tel dagen werden meer dan 1000 ex. per uur genoteerd. Ook de grote stern wordt de laatste jaren weer in groot aantal langs onze kust waargenomen. Deze stern trekt min der gepiekt dan de noordse dief en wordt ook nog later regelmatig gezien.(tot eind oktober) De dwergstern komt in heel wat kleinere aantallen voor, voornamelijk in augustus, maar de hele trek speelt zich af in de periode van juli tot en met september. Door de rela tief vele broedgevallen in de Westerschelde dit jaar wa ren fouraeerende dwergsterns dagelijks te zien langs onze hele w-zeeuws-vlaamse kust tot diep in september. Ook de wat broedgebied betreft van zoet water afhankelijke zwarte stern wordt regelmatig trekkend boven zee waarge nomen, zij het in kleine aanta lenvoornamelijk in augus- -20- tusmaar ook nog wel in september. Zeldzame soorten, die tijdens de sternen-trek worden waar genomen zijn de reuzenstem en de lachstérn ALKEN ALCIDAE Deze echte zeevogel familie wordt voornamelijk na een storm waargenomen, wanneer ze zgn. correctievluchten maken. Toch blijven het vogels, die maar zelden te observerè.n vallen. De meeste kans om ze te zien heb je in november en december, al worden ze vanaf augustus al zo hier en daar gezien. Het gaat dan voornamelijk om de alk en de zee koet die ook weer, vooral op afstand, moeilijk van elkaar te onderscheiden zijn. Van de rest-van de familie, de kleine alk, de papegaaiduiker en de zwarte zeekoet, wor den maar enkele ex. per jaar waargenoemen. AALSCHOLVERS PHALACRO COR ACIDAE Vreemd genoeg wordt de aalscholver op de verschillende telposten langs de hollandse kust en de Waddeneilanden maar heel weinig gezien en dan nog in kleine aantallen. Vreemd, omdat de aalscholver hier zeer regelmatig en dan nog wel in flinke groepen van 20-30 ex. passeren. Weinig fei enmateriaal is hierover bekend, maar laten we de aalscholver-waarnemingen maar noteren en doorgeven, dat zou nog wel eens tot leuke resultaten kunnen leiden. Zeldzaam te noemen is de iets kleinere Ituifaals^iolve]? waar maar enkele waarnemingen langs de gehele nederlandse kust van binnen komen, verspreid over het hele halfjaar. Natuurlijk valt er nog veel meer waar te nemen langs de kust, zoals de eendensoorten, vooral de zwarte en grote zeeëend en eidereend trekken de aandacht; de zaagbekken; ganzen; praktisch alle soorten steltlopers passeren langs de kust. Het zou echter te ver voeren om ook deze nog eens uitgebreid te gaan behandelen. Ik wil het laten bij de vogels waar de zeetrektellingen zich het meest op richten. De vogeltrek is en blijft een bijzonder interessant feno meen, waar nog wel regelmatig in dit blad bij stilgestaan zal worden. Zelf hoop ik ter zijner tijd nog een overzciht te geven van de voorjaarstrek. Met waarnemingen kun je altijd bij me terecht. We kunnen ze o.m. voor de avifauna gebruiken maar ook om een duidelijker beeld te krijgen van de taskbeweging langs onze kust. 0_

't Duumpje | 1978 | | pagina 12