X EXCURSIEVERSLAG DE PLATE. Bij mooi weer kwamen zatermiddag 1 juli zo'n 25 excursiedeelnemers en -deel neemsters te fiets of (helaas toch weer) met de auto aan bij de ingang van de Plate nabij Bakkersdam. Zoals te verwachten waS stond eze excursie vooral in het teken van de planten in de voormalige zandaf- graving. Door de vele variaties in het terrein, nl. van laag naar hoog, nat naar droog, zoet naar brak, veel betre ding naar weinig betreding (konijnen, koe ien) en het verschillend gebruik (een kreekje, weiland, populierenbosstru weel, rietland) is dit echt een uniek gebiedje. Dit bleek al meteen toen ex cursieleider dhr. Paridaen begon met maar liefst 7 soorten en 1 ondersoort aan orchideeën op te noemen voor dit ge bied. Maar ook andere planten zijn er rijk vertegenwoordigd, van grote rietplanten als valeriaan en echte koekoeksbloem tot schrale zandplantjes als bosogen- troostdrienerfmuur en het maanvarentje Dit laatste konden we overigens niet vinden langs het pad. Be halve planten hoorden we in het bos nog verschillende kleine zangvogeltjes, de wielewaal (waarvan er dit jaar k koppel tjes gebroed hebben) en een groene specht, met zijn karakte ristieke lachtende roep. Verder zagen we vanuit het wei land een zacht roepend wijfje van de wielewaal bij haar nest, en een overv1 logende vlaamse gaai, en terwijl we zo naar boven keken strui kelden wc ook nog bijna over een goed verscholen ."jonge scholekster. Kortom, het was een leuke en boeiende ex cursie. Alex de Meyer Op 13 juli "78 werd door Frank de Bakker op het Traject Nummer Eén - Hoofdplaat een dode, geringde dv: ergs tern ge vonden. Het dier was juist door een auto doodgereden. De ring is opgestuurd naar het Vogeltrekstatior. te Arnhem; het bleek een exemplaar te zijn dat las nest jong op lij. juli 1976 geringd was op het Grosser Knechtsand in West- Duitsland. (het ringnummer was 80921166) -7-

't Duumpje | 1978 | | pagina 5