een mooie dag Op 21 augustus "78 hebben wij een vogeltelling gedaan van de veerhaven Breskens tot en met het opgespoten strand van de DOW: een erg lang traject, dat we af- legden van 11.00 u. tot 18.30 u. Het was een mooie dag. De ochtendmist en nevels weken om 12 uur, het was lekker warm, bijna onbewolkt, een lichte tot matige wind uit het westen, de toeristen zaten aan de Noordzee. De vogels moesten, vonden wij, van. deze dag maar eens gebruik maken om massaal over te trekken. Daar zaten we goed mis mee. Niks trek. Alleen kwamen regelmatig dwergsterntjes in klein aantal langs vlie gen en, watis dat op een goed moment heel beken de geluiden - grutto's Heel hoog (het is opvallend hoe duidelijk het geluid doorkomt van heel hoog vlie gende vogels: bij zwaluwen is dat bijvoorbeeld goed te merken) boven de Westerschelde kwam een groep aan vliegen: ze naderden, cirkelden omlaag naar het Pau- linaschor, maar landden niet en trokken verder: 23 exemplaren. Bijna geen trek dus, maar wel resultaten er van. Wat een aantallen! Voor een volledige laagwatertelling waren we nogal laat weg: om 11.00 u. was het laagwater. Wanneer je twee uur voor laagwater begint, is het te halen, maar het blijft moeilijk. Maar wij hadden alles mee. Dezer dagen was het spring vloed en het Paulinaschor kwam blank te staan. Dat was voor een nauwkeurige telling heel prettig, want hoe zit dat Je loopt kilimeter na kilometer alle vogels te tellen op strand, slik en zee (de meeuwen deden we niet) en als al die vogels braaf op het plek je waar ze geteld zijn blijven zitten valt een nauw keurige telling te maken. Maar tegen de tijd dat je in de buurt komt van het Paulinaschor komt het water al flink hoger, slikken lopen onder en vogels trekken naar HVP's. Als je 'te laat' bent zijn de vogels die fourageren in de buurt van het Paulinaschor van strand en slikken verdreven en "ontelbaar" geworden; ste ds weer (dezelfde??) opvliegende groepjes die een droger plekje zoeken en groepjes die van elders in ko men vallen in de hoge vegetatie, achter richels - oncontroleerbaar (Je kunt natuurlek een telling ook beginnen bij het paulinachor, hoewel je dan tegen de richting van het komende water in telt en zo je toehaal zo krapre tijd nog inkort. Of het hele traject ook in 2 stukl ken, of liever nog meer, verdelen en die door 2, of meer, tellers laten controleren.) Wij boften met de springvloed. We hadden gecontroleerd wat er van het stuk kust dat we al geteld hadden naar het Paulinaschor toe kwam gevlogen: dat was overigens niet zoveel; vooral tureluurs en scholeksters. We gingen toen op dijk zitten wachten tot het schor blank kwam te staan en alle vogels in overzichtelijke groepjes de d"jk over zouden vliegen om in het binnen land te overtijen. En zo gebeurde. Daarna liepen we door om het hoge strand van de DCW dat ook als HVP gebruikt werd, te tellen. Hieronder staan de resultaten an onze telling. We hebben 4 stukken onderscheiden in het traject, pie verdeling is handig om het traject te kunnen laten tellen door meer waarnemers, zeker n minder gunstige omstandigheden(zoals in februari, toen het ijzelde met windkracht 8 uit het oosten) Bovendien is door die verdeling informatie over het terrein mogelijk. Kiik bv maar eens naar de cijfers bij de bonte strandloperZou' het voedselaanbod in de verschillende stukken verschil lend zijn kolom I traject Breskens veerhaven-Nummer Eén II traject Nummer Een—Piaskreek III: traject Plaskreek-Paulinaschor IV Opgespoten strand DOW (HVP) VI ge iddelde aantallen aug.-sept. "68-"76 Ho ge platen. Deze zijn door Jan de Zwart ver zameld en staan in Zeeuws Nieuws 3Ö jrsr no. 1 (1977) Vil; resultaten telling 4-10 sept. "73 Westerschei y Limosa "78, 1-2 totaal van aug. "78 11 SCHOLEKSTERS

't Duumpje | 1978 | | pagina 7