de jacht Tot slot nog de kreet voor.j aars trek. Van deze trekbeweging merken we veel minder en wel om twee redenen: 1.) De winter eist veel levens. Het aantal vo gels is veel minder in het voorjaar. 2.) Tijdens de herfsttrek worden alle vogels ge stuwd door de Noord- en Oostzee en komen a.h.w. in een trechter terecht waarvan Nederland en België de puiit vormen; in de lage landen lopen tijdens de herfst de spreeu wenconcentraties hoog op. In het voorjaar treedt dit trechtereffect niet op, aangezien de vogels juist an over het continent uit waaieren. Verder ligt de snelheid van de voorjaarstrek aanzienlijk hoger dan de oktobervluchten. Ver moedelijk geldt hier: "wie het eerst komt,het eerst maalt" i.v.m. het in be.zit nemen van nes telplaatsen. Eric Marteijn Dit is een samenvatting van hoofdstuk IV uit het boek "De spreeuw" van Hugh Gallacher (serie "Dieren Dichterbij" 1 978 Spectrum Utrecht/Antw. In het boek komen verder a.a. nog aan de orde: voortplantingscyclusslaapplaatsen, verjagings- technieken, zang, ziektes, biotoop, concurren tie, fourageergedragimitaties, hiërarchie, kwesties rond nut en schade en nog veel meer. Het lag eerst in de bedoeling aan dit onderwerp eens wat uitgebreider aandacht te besteden, maar helaas ontbrak mij hiervoor de tijd. Er is echter de laatste tijd, in de kranten o.a. nogal wat aandacht besteed aan het onderwerp. Er was bijvoorbeeld het artikel in de PZC van vrijdag 29 december 1978, waarin dhr. R.Mabe- soone uit Oostburg in een hele pagina vullend artikel zijn betoog vóór de jacht mocht houden. Ik zou echter graag eens wat van zijn uitlatingen herhalen,zodat ze door de lezer eens kritisch overdacht kunnen worden. - "Wij jagers worden als moordenaars beschouwd. Maar ik durf te zeggen dat wij meer voor de na tuur doen dan degenen die er de mond over vol hebben. - "Er wordt wel eens gezegd: de natuur moet het zelf regelen.Maar dat gaat niet meer op. De natuur is helemaal ondersteboven gegooid. (Red.Hoe zou dat nou komen Dat evenwicht is verstoord en moet kunstmatig in stand worde: gehouden. En dan nog enkele kreten waar hélemaal niet over moet worden gedacht, maar waar schrijvers dezes adem even stokte. - "De jacht is voor mij iets moois." - "Op die manier heeft het konijn ook een rede lijke kans te ontkomen. Verder dank aan Etiennewiens alleszeggende teke ning op de volgende bladzijde staat. Mocht er verder iemand zijn, die zijn mening over bovenstaande zou willen publiceren, graag; het volgend Duumpje heeft er plaats genoeg voor. Eric Marteijn -2 P

't Duumpje | 1978 | | pagina 13