EXCURSIEVERSLAG STRANDEXCURoIE IN CADZAND 25-11-78 Ruim een kwartier na het vastgestelde tijdstip be gon de excursie. Aantal deelnemers 3 (4). feen schelpendeskundige aanwezig. Wel hoog water. We besloten toch maar een strandwandeling te maken van "De Blanke Top" naar het haventje van Cadzand. Er lagen vele fossiele schelpen (ongeveer 70 milj. jaar oud) en jongere zoals kokkels, waaronder ver schillende variëteiten, waarop Jan de Zwart ons wees. (Hij kwam het gezelschap dat toen al danig ver kleumd was versterken) Ook lagen er veel ovale strandschelpen langs onze kust van fossiele en sub- fossiele oorsprong. Door de vinnige kou werd er verder niets van schelpen genoteerd en/of opgezocht. (Geraadpleegd boek: Schelpen vinden en herkennen, Bob Entrop. Uitg. Thieme, Zutphen 1972) 0 ja, op één strekdam (zonder vissers) zagen we 17 paarse strandlopersVerder telden we lZf drieteen- strandlopersif steenlopers, 1 zwarte zeeëend en nog 2 paarse strandlopers. Op de heenweg hadden we bij de zuivering van Groede 1 waterral van dichtbij gezien, en verder nog 5 do- daars, 1 meerkoet, if waterhoentjes, 7 grauwe ganzen en 12 wilde eenden. Even voorbij de Groese Duintjes zagen we een velduil en -vermoedelijk- een smelleken (klein valkachtig roofvogeltje P.v.'t Westeinde EXCURSIEVERSLAG CAPE GRIZ NEZ 21-10-78 Om 5.30 h. vertrok de bus vanuit Oostburg met 21 deelnemers richting Cape Griz Nez, waar omstreeks acht uur gearriveerd werd. Hier voegden zich Etienne, Thijs en André bij het gezelschap. Het weer was ons die dag er gunstig gezindheader blauwe hemel met aangename temperatuur en zon. Wat zou een mens nog meer willen Vogels natuurlijk en het liefst de soorten waar je voor gekomen bent. Nu is het gelukkig zo in de natuur geregeld dat als vogels niet willen trekken ze dit ook niet moeten -6- doen. Met zo'n geval hadden we voor talloze soorten die dag te maken. In de ochtenduren was er wat trek van zangvogels; vink, keep, putter, groenling, kneu trokken in zeer geringe aantallen, verder waren er redelijk wat ringmussen op trek en ook veldleeuweriken waren af en toe van de partij doch ook niet in afschrik wekkende getallen. Verder was er wat hoge trek van kieviten ongeveer 75))» en kraaiachtigeneen hondertal kauwen, 13 roeken en 10 zwarte kraaien. Dit wat de trek naar/van Engeland betreft De trek over zee (meestal in zuidelijke richting) en de ter plaatse aanwezige vogels boden meer kijkgenot. Resultaten: duiker spec. 9 kleine3A6&R. fuut 7 jan van gent 12 rotgans 20 aalscholver if 6 kolgans 1? gans spec. 8 wilde eend 2 zwarte zeeëend 100 grote zeeëend 1 grote stern 20 noordse -/visdief 1 visdief 2 drieteenmeeuw 250 zilverplevier 2 scholekster 2 Ter plaatse waren ook nog een twintigtal eidereenden aanwezig, vele drieteenmeeuw en en redelijk wat dwerg meeuwen (50-100). Als meest interessant - althans naar mijn gevoel- golden de waarnemingen van de jagers: grote jager 1 ex. kwam vlak langs de rotsen middelste jager 1 ex. vloog er g ver en was daar door moeilijk te determineren kleine jager 2 ex. waren goed te zien binnen kij- kerveld van 10x50 Verder waren er op de rotsen en in de naaste omgeving nog wel enkele vermeldenswaardige waarnemingen: -7-

't Duumpje | 1978 | | pagina 5