badgasten De beoordelingscommissie vindt dat er duidelijk sprake is van een opmerkelijk genomen initia tief, dat in belangrijke mate heeft bijgedragen aan de verwezenlijking van (een gedeelte van) de doelstelling van het Coodinatieorgaan. Het is aan geen enekele twijfel onderhevig dat bouw van een zenderpark in de West Zeeuws vlaamse Oranjepolder een ernstige inbreuk zou hebben betekend. De beslissing van de ge* meenteraad van Lopik - eenstemmig en zonder ..problemen genomen, zodat er geen sprake is van het doorschuiven van problemen— dat een nieuw zenderpark in de Lopikerwaard kan komen, be schouwt de beoordelingscommissie als een kroon op het werk van de aktiegroep. Een be kroning die onderstreept kan worden door het toekennen van de milieuprijs. Uit: Zeeuws Nieuws, maart '79* Roofvogels mijden het strand keimelijk niet. Al eerder melde ik een sperwer die een troep drieteentjes opjoeg en een buizerd jagend boven de slikjes van de Zwarte polder. Vanaf het strand kun je regelmatig de torenvalk boven het duin zien staan. In de trektijd pas seren vele roofvogels over de zeereep. Op 12 februari zag ik een blauwe kiekendief jagend boven het strand. Op 13 februari een blauwe kiekendief die mijn aandacht extra trok omdat hij duin en strand overstak en zee koos. Een minuut of tien later zag ik ongeveer op dezelfde plaats een blauwe kiekendief recht uit zee komen. Thijs vertelde mij vorig jaar dat ze twee velduilen uit zee hadden zien komen. Nb. in januari was een zanglijster aan het fourageren op een pier bij Breskens. ■16- JAARVERSLAG VAN DE BRAAKMAN 1978 In dit jaarverslag probeer ik een overzicht te geven van de in de Noord Braakman voorkomende vogels en hun globale status. Allereerst wil ik een beschrijving geven van het geïnventariseerde gebied. Het wordt in het noor den begrensd door de wi veis waal dijk r in het westen door de Braakmanweg, in het oosten door de oude Braakmandijk en in het zuiden heb ik de' weg Terneuzen-Breskens als grens genomen. Het gebied omvat de Braakman kreek met een ver takking naar het noord weê^en, de westgeul, uit lopend in de savoyaards. De kreek bevat brak water op sommige plaatsen groeit dan ook zee aster en zeekraalwelke zoutminnende planten zijn. De kreek is veelal omgeven door drassige weilanden, welke soms een typiese begroeiing hebben van voedselarme gronden zoals kleine ra telaar en vleeskleurige orchis. Tussen kreek en weilanden liggen smalle slikstranden welke in de herfst maanden veel breder zijn dan in de zomer doordat er meer water naar de Schelde afgelaten wordt. Hiervan hebben vele honderden steltlopers zoals plevieren en strandlopers gebruik gemaakt. Voorts omvat het gebied enkele grote stukken bouwland, die duidelijk het minst interessant zijn. De oude Braakmandijk waar strui- kén als vlier, braam en meidoorn opschieten. En kele door maaien beheerste stroken grasland langs de westgeul. Hier groeit o.a. parnassia, heel- blad, moeraswespen- en keverorchis. Het noorder braakmanbos waarin zowel naaldhout als loofhout aangeplant is, hier komen dan ook vogels voor, die aan loofhout gebonden zijn, zoals zwartkop, fluiter en wielewaal, evenals vogels die aan naaldhout gebonden zijn, als goudhaantje, vuur- g -17-

't Duumpje | 1979 | | pagina 10