VERSLAG KNOT AKTIVITEITEN WINTERSEIZOEN '78-f79 Het knotseizoen is door allerlei oorzaken dit jaar erg kort, doch zeer hevig geweest: van 6 januari tot 31 maart zijn er in totaal toch zo'n 144 tronken van hun dodenlijk loodzwaar gewaai ontdaan. Er werd hierbij gewerkt bij temperaturen die varieerden van 12 graden onder nul tot 10 graden boven nul De vaste kern van de knotploeg, die altijd paraat was om 9 uur zaterdagsmorgenswerd gevormd door Etienne de Meyer 40 kilometer op de fiets), Petrus van 't Westeinde en ondergete kende. Petrus bracht dan elke keer weer een aantal "Bressiaanders" mee, hoofdzakelijk van de lagere school. Verder kwamen er dan nog en kele aktieve leden en zowaar nog enkele leerlin gen van Eloy. Het enthousiasme voor het knotten op het K.W.L. heeft ons ex-bestuurslid, de biologie leraar de Klerk tevergeefs trachten op te wekken; hij kwam moederziel alleen opdagen! Enfin, door enige aankondigingen in de Z.V1.- advertentiekrant kwamen er ook nog wat niet- leden hun steentje bijdragen, maar al bij al is de belangstelling voor het behoud van de natuur en in het bijzonder voor de tronken nog erg gering. Zelfs bij diegenen, die heel hun leven middenin de natuur werken zijn er nog velen die niet beseffen dat de bomen een zeer belangrijke bio logische èn dekoratieve funktie in 't Zeeuws- Vlaamse landschap vervullen! Zo hebben wij op zaterdag 24 maart met leden ogen moeten aanzien, dat er een 30-tal tronken op het zgn. "waterschipsdijkje"(ook van histo ries belang) bij Terhofstede aan de rooiwoede ten prooi vielen! En van onze kant was nog wel twee maal een poging gedaan om toestemming te -8- krijgen om ze te knotten, maar tevergeefs. De opbrengst aan houtdat verkocht wordt aan particulieren en aan een grondstofleve rancier voor spaanplaat fabrieken schat ik op ca. 13 ton. Het deel dat verkocht is aan parti culieren wordt door hen gebruikt als open haard hout» Het probleem van de dunne takjes (die anders altijd verbrand moeten worden bij gebrek aan afname) is gedeeltelijk opgelost: Dethon Oostburg heeft een deel versnipperd in opdracht van een campinghouder, die met de snippers paden aan legt. Wellicht een voorbeeld ter navolging voor andere camping houders of maneges. Voor al deze 144 tronken is subsidie aangevraagd D.w.z. staatsbosbeheer geeft een subsidie van 4,- op één tronk die geknot is en waarvan het gewaai ouder dan 7 jaar is en bovendien nog gezond is! Van alle bomen die dit seizoen geknot zijn is ongeveer 1/3 maar gezond, de rest heeft de zgn. watermerkziekteDeze ziekte zou geen kans krijgen indien de tr onken op tijdd.w.z. binnen de 4 a 5 jaar, geknot werden. Het is daarom dat wij met onze knot akties nog willen redden wat er nog te redden valt en tevens de belangstelling trachten op te wekken van diegenen die nog verwaarloosde tronken hebben staan. Jacque Herman

't Duumpje | 1979 | | pagina 6