Ooievaarsnest in St. Anna ter Muiden Bij de familie v.d. Vijver is er eind maart een ooievaarsnest gemaakt (volgens door ons ver strekte richtlijnen) en geplaatst op een 8 meter lange paal midden in een wei, vlak "bij het fourageer gebied. Voorwaar een prachtig initiatief Maar het is niet uitsluitend in het belang van de vogels zelf, maar ook een stuk eigen belang. Want vorig jaar werd toevallig waargenomen dat er witte ooievaars (Eiconia ciconia) hoogst waarschijnlijk uit het reservaat het Zwin, mollen vingen. En aangezien het ook dit jaar weer stikt van de mollen dacht men direkt aan deze mollenvangers en bouwden een nest in de hoop dat een paar er op zal broeden. Ik zal de verdere ontwikkelingen op de voet volgen en hiervan in een volgend Duumpje verslag uitbrengen. Jacque Herman. Excursies in de Zwarte polder Ook deze zomer houden onze vereniging en de Stichting het Zeeuwse Landschap zich weer aktief bezig met de bescherming van het natuur ge- bied"de Verdronken Zwarte Polder". Zo is er gedurende het gehele seizoen bewaking van het gedeelte dat niet voor het publiek toeganke lijk is. Dit gebeurt door een zes-tal leden van onze vereniging, die om toerbeurt één of twee weken de verantwoording dragen voor het gebied. Zij leiden ook de excursies die er gehouden wordedL, in eerste instantie voor de' toeristen, maar ook U bent er natuurlijk van harte welkom. Een eerste excursie heeft al plaats gevonden op 2e pinksterdag met een ongekend groot aan tal deelnemers: 60! Gelukkig waren we met z'n drieen om het zaakje te leiden en we hebben de _hele groep dan ook maar onder elkaar verdeeld. Verder zal er vanaf 30 juni tot en met 19 augustus elke zondag morgen om 9 uur en elke' woensdag morgen om 7 uur excursies georganiseerd worden. Mogelijkheden te over dus om één van de mooiste natuurgebieden uit de streek eens wat beter te leren kennen. Thijs Kramer NATUUP=IN= GROEDE De lente is al oud. Dit is alweer het einde van het begin. Onderweg naar Groede tooiden gele paarse crocussen de opgefriste tuinen en de tjiftjaf riep zijn naam in het hout. Ik lig windbeschut tegen de schrale noordenwind op de groendende helling van de dijk. Aan de over kant van het pad, waar het klein hoefblad pronkt met goud, ligt één van de vogelrijkste kreken van het rijke polderland. Het Zwarte Gat, een vroegere vertakking van het middeleeuwse Zwin, Een wolkenloos uitspansel welft boven de aarde en de blauwe hemel is een eindeloos laken. De duinen van Groede steken hun blote hoofd in de zon. De duinen hebben het goed, de akkers heb ben het goed en de wereld heeft het naar zijn zin. Het is mooi om nu naar de voorjaars vogels te kijken bij de kreek, een kemphaan met een flink stuk in zijn kraag. Zie de kluten voedselmaaien in het ondiepe water. De bergeenden blinken witter dan het witte schuim van de driftige golfjes. En als ik de oogleden sluit, hoor ik herkenbare geluiden. De blije kreten van de kievitsmannetjes, buitelend naar hun spiegel beeld in het water vlak. Het koortsig gekef en watertrappelen van altijd kebbelende meerkoeten. Het luidruchtig vechten van pijlsnelle schol eksters. Een koolmees musiceert in het struikje bij de sluis en de leeuwerin klimt zingend naar de klare, hoge hemel. -13-

't Duumpje | 1979 | | pagina 8