Tenslotte vinden we in de zeereep het Zandhaververbond, dat aan stuivend zand gebonden is. De voorkomende gemeenschappen behoren tot de: Vloedmerk-, Zoutplanten-, Kontakt en storings-, Tred planten-, Pio nier-, Duin kruiden-, en Duin struweel-gemeenschappen. De vegetatie kundige waarde van het gebied is dan ook zeer groot. (Lamsoor met schorrekruid De FLORA Hieronder vindt u een overzicht van de meest markante planten, die in de Zwarte polder gevonden worden. Ter aanvulling hebben we in de bijlagen een lijst opgenomen van alle in 1977 en daarna gevonden planten. Het natuurgebied bevat vrijwel alle in Nederland voorkomende zoutplanten. Onder hen zijn een aantal zeldzame tot zeer zeldzame soorten, zoals Gesteelde zoutmelde, Gestrekte zegge en Laksteeltje. Van de Gestrekte zegge is de Zwarte polder de enige bekende groeiplaats in Zeeland. Laag schor bevindt zich alleen in het noordwestelijk ge deelte, waar voornamelijk Engels slijkgras (Spartina) groeit, maar hier en daar ook Zeekraal en Zeeaster. -16- Engels slijkgras is sinds 1926 aangeplant op de slikken van Zeeland om de landaanwinning te bevorderen, maar heeft zich sindsdien via zijn aanspoelende wortelstokken op vele plaatsen ontwikkeld en is daarmee de oorspronkelijke slikplanten aan het verdringen.Zeekraal bevindt zich ook op de lagere stukjes schor in het zuidelijke gedeelte en dan meestal samen met Zoutmelde en Klein schorrekruid. Het middenschor wordt vooral gekenmerkt door Zoutmelde en Lamsoor die hier plaatselijk "schorreblom" wordt genoemd en in juli en augustus grote velden prachtig paars kleurt. Verwarrend is, dat de oude bevolking Lamsoor zegt tegen de Zeeaster, die hier gegeten wordt maar slechts in klein aantal in het gebied aan wezig is. Naast de Lamsoor vinden we Melkkruid en enkele Schijnspurriesoorten, die minder opvallend maar toch zeker zo mooi bloeien. Op het hogere schor komen, afhankelijk van grondsoort, vochtig heidsgraad en zoutgehalte een aantal in elkaar overlopende plantengemeenschappen voor. Planten die hier op de voorgrond treden zijn Rood zwenkgras, Engels gras, Ronde rus, Zeerus, Zeevetmuur, Zilte zegge, Gestrekte zegge, Fraai duizendgulden kruid, Krielparnassia, Aardbeiklaver, en Smalbladige rolklaver. Engels gras is een soortdie in geselekteerde vorm ook wel in tuinen staat. Hij heeft ronde hoofdjes met mooie bleek lila bloemen. Fraai duizendguldenkruid is inderdaad erg fraai, maar de paarse bloempjes gaan in de bloeitijd vaak niet open. In het hoge schor liggen enkele lage duinruggen. Hier vinden we zeldzame soorten als Zeewinde, Blauwe zeedistel, Zeeuws doornzaad en Zeebiet. Uit deze Zeebiet werd de suikerbiet veredeld. Het hoge schor gaat haast ongemerkt over in lage duinvoeten, die sterk begraasd en belopen worden door konijnen. Hier groeien soorten als Zandmuur, Muurpeper, Zilverschoon, Bitterzoet, en al wat Duindoorn. Hogerop groeien allerlei typiese duin planten in de duindoornvegetatie en op open plekken. In het hogere duin komen ook struweel soorten voor als Vlier Liguster, die er hier veel mooier bij staat als onze gekort wiekte haagliguster, Sleedoorn, Hondsroos, Meidoorn en Egelantier. Langs de zeezijde van de duinformaties en nabij de monding van de uitwateringsgeul treedt natuurlijke duinvorming op. Kenmerkende soorten zijn hier Biestarwegras, Zandhaver, -17-

't Duumpje | 1979 | | pagina 10