Besluit de oudeteeltlaag in depot te zetten en opnieuw te ge bruiken als afdekking van het dijklichaam. De landschappelijke aantasting van de nieuwe zeewering zal meer -anv-ardbaar zijn als bepaalde delen opnieuw met ekologies verantwoorde houtsoorten worden ingepoot. Maar niet alleen in de Zwarte polder is de uitvoering fantasieloos te noemen. Ons staat het afschrikwekkende voorbeeld voor ogen wat er met de kust van Breskens tot aan Paulinaschor is gebeurd. Een grote kale dijk, waar alleen gras en gras groeit. Zal het gedeelte van Cadzand tot Breskens er ook zo uit komen te zien? Daar waar er mogelijkheden zijn moet dat kost wat kost voorkomen worden. Een heroverweging en bestudering van mogelijkheden om hier en daar overschietende hoekjes zo in te richten dat er natuurwetenschappelijk en landschappelijk inte ressante gebiedjes ontstaan, lijkt ons dan ook geen overbodige luxe. Het is nodig ook de bevolking van onze streek te wijzen op wat komen gaat. De indruk bestaat, dat maar weinigen beseffen, wat er met onze kust staat te gebeuren. (St Jacobskruiskruid met de Zebrarupsen van de JacobsvUnder) We hebben in deze brochure de waarde van het natuurreservaat de Verdronken Zwarte polder voor de lezer proberen te belichten. Het zal u duidelijk zijn, dat het hier gaat om een gebied met een rijke historie en een levende natuur met een ongekende waarde. De plantensoorten rijkdom is naar de soor- tenstandaardlijn voor Nederland hoger dan bijvoorbeeld Terschelling of het Naardermeer. Op êén/tweeëndertigduizendste deel van Nederland (de grootte van het gebied) komt hier ca.13% van alle in Nederland voorkomende plantensoorten voor. Alleen al in de laatste vijf jaar werden er maar liefst 1^3 verschillende vogelsoorten waargenomen, waarvan 38 broedend. Maar niet te meten is de landschappelijke schoonheid, de paarse schorreblommen, het slik schor en duin. En als zovaak tegenwoordig blijft dit natuurgebied niet van bedreigingen verstoken. Dit maal zijn het de dijk- verzwaringswerkendie binnen afzienbare tijd een kwart van het gebied opslurpen. De gevolgen daarvan zijn niet te overzien, maar zeker is wel, dat het geheel sterk in waarde zal dalen. Het vormt een gevoelig verlies voor de schaarse natuurgebieden langs onze kust, die dreigt te veranderen in éên strak groen gazon. r -

't Duumpje | 1979 | | pagina 19