Historie mee, dat de Stichting het Zeeuwse Landschap, die al sinds 1962 de voogdij over het gebied draagt, zich aktiever ging op stellen tegenover de gevaren, die het gebied omringen. In eerste instantie is dit de toenemende toeristiese druk, die één van de voornaamste oorzaken vormde van de achter uitgang, die sinds enige jaren te konstateren valt o.a. op het gebied van de plantengroei en de broedvogelbevolking. Doch ook een zandaanwas, die de overvloeding van het schor dreigt te beperken en de dijkverzwaring, die maar liefst een kwart van het gebied opslurpt, vormen een bedreiging voor de waarde van het terrein. In 1977 maakte het Zeeuwse Landschap een beheersplan voor i de Zwarte polder. Hierin werden plannen ontwikkeld om aan de dreigende situatie het hoofd te bieden. Dit beheers plan vormde een zeer voorname en rijke informatiebron voor onderliggende brochure. We danken de Stichting het Zeeuwse Landschap voor het beschikbaar stellen van de gegevens en hopen dat deze uitgave een positieve bijdrage zal leveren tot de realisering van een optimale bescherming van het natuurgebied "de Zwartte Polder". (Tureluur) -6- Als we zo'n 2000 jaar geleden een kijkje zouden nemen in het gebied wat nu West Zeeuws Vlaanderen heet, dan zouden we gekonfronteerd worden met uitgestrekte moerassen en veen gebieden. Alleen op de dekzanduitlopersdie begroeid waren met bos en heide zouden we ons staande kunnen houden. In de eeusen die daarop volgden rukte de zee steeds verder op, zodat omstreeks het jaar 1000 de zee zich uitstrekte tot de stad Brugge. Dit had ook tot gevolg dat er een uitgestrekt schorre gebied ontstond. In een periode met minder hoge waterstanden, die daarop volgde, ontstond er een geulen stelsel, waaronder ook het Zwin en het Zwarte Gat. Op de hogere gedeeltes van de schorren ging men schapen houden. Er werden op de hoogste delen in de kreken schapen dammen aangelegd om de verschillende schor delen met elkaar te verbinden. Als men zodoende een stuk had verkregen, dat groot genoeg was, werden deze opwassen ingedijkt, waardoor er eilandjes ontstonden. De eilanden werden steeds groter door het verder indijken van aanwassen en het leggen van dammen tussen de verschillende eilandjes. Situatio in do rj/14 eeuw huidige kustlijn -7- waterlopen 'kaozamo\n f

't Duumpje | 1979 | | pagina 5