stichting Kritisch faunabeheer - Roofdieren zijn erg belangrijk voor het handhaven van het natuurlijk evenwicht. Bunzing, hermelijn en wezel eten o.a. konijnen, muizen en ratten, beesten die wel eens een plaag vormen. Vraagt U de jagers eens waarom zij toch roofdieren vangen in kooien en vervolgens dood slaan - Jagers graven elk jaar duizenden jonge vosjes uit en slaan ze dood. Eén van hun argumenten is dat vossen rabiës (hondsdolheid) kunnen overbrengen. Sinds 1923 zijn slechts 6 personen aan rabiës gestorven. Daarvan waren andere dieren dan vossen de oorzaak. In dezelfde periode vonden er ruim honderd dodelijke jachtongelukken plaats. Vraagt U de jagers eens of men tegen jacht ongelukken kan worden ingeënt. - Houtduiven kunnen plaatselijk landbouwschade veroor zaken. Kraaien, eksters en vlaamse-gaaien eten o.a. eieren en jongen van deze vogels. Vraagt U de jagers eens waarom ze dan toch de kraaiachtigen bestrijden. - Een aantal natuurgebieden in Nederland zijn veranderd in komplete fokkerijen van wilde zwijnen, door foutief afschot, massale bijvoedering en bestrijding van para sieten. Dit heeft geleid tot honderdduizenden guldens schade in de omringende landbouwgebieden. Vraagt U de jagers eens wat ze bedoelen met hun sticker "Jacht voorkomt schade" - Watersnippen en houtsnippen zijn kleine trekvogels die niemand overlast bezorgen. Vraagt U de jagers waarom het noodzakelijk is deze vogels te schieten. - In het officiële blad van deJCNJV, De Nederlandse Jager, wordt regelmatig geadverteerd voor het maken van jachtreizen. Er worden reizen aangeboden naar Polden voor het schieten van wolven, lynxen en wisenten. Naar Noord Amerika voor het schieten van grizzly's, en ijsberen. Naar Afrika voor het schieten van kroko dillen, luipaarden, leeuwen, giraffen olifanten en zabra's. Naar Schotland voor het schieten van sneeuw- hoenders en auerhanen. Vraagt U de jagers eens of dit natuurbescherming is. -18- - De Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging heeft in de Fede ratie van Europese Jagersverenigingen haar krachtengebundeld met de Franse en Italiaanse jagers om tot verruiming van de wetgeving in Europa te komen. Erger nog, de vice voorzitter van de KNJV behartigt in Brussel de belangen van o.a. h miljoen Franse en Italiaanse vogeljagers. Vraagt U de jagers hoe zij hiermee de belangen van de natuurbescherming denken te dienen. - Behalve wilde eenden zijn er tal van andere soorten eenden die geschoten mogen worden, zoals wintertalingen, smienten, pijlstaarten, slobeenden enz. Zij veroorzaken nergens schade. Vraagt U de jagers eens waarom deze vogels dan toch geschoten worden. Is de jacht in Nederland door UO.OOO plezierjagers nuttig? Vergeet het maar. Jagers jagen omdat ze er genoegen aan be leven dieren dood te schieten. Dat wordt u niet verteld. Men zal U verte-len dat het natuurlijk evenwicht verstoord is en dat de jagers dat moeten herstellen. Men zal U niet vertellen, dat de jager er juist belang bij heeft dat het natuurlijk evenwicht verstoord is en blijft. Faunabeheer kan vele vormen aannemen, variërend van het plaatsen van een simpel hek tot het spuiten van hyperge vaarlijk gif. Hoe het ook gebeurt, het dient verantwoord -19-

't Duumpje | 1979 | | pagina 11