botte betichten te gebeuren in het belang van zowel fauna als mens. Verantwoord in moreel opzicht, zodat de noodzaak tot een ingreep niet misbruikt wordt als vrijbrief voor allerlei wreedheden; verantwoord in wetenschappelijk opzicht, zodat er pas ingegrepen wordt als de noodzaak en de zin en -e consequenties van de ingreep vaststaan. Een van de minst verantwoorde vormen die het faunabeheer aanneemt is de plezierjacht. Van de jagerszijde wordt dat - begrijpelijkerwijze - anders voorgesteld, maar de feiten spreken voor zich. Bijvoorbeeld: - De gemiddelde plezierjager is een leek op het gebied van biologie, ecologie, zoölogie, ornithologie enz. Wat hij doet is gewoon ingegeven door een fragmentariese op veel punten achterhaalde, met vooroordelen vergroeide kennis. Dat is een onuitputtelijke bron van vergissingen die onze toch al zo zwaar beproefde natuur niet meer kan lijden. - De gemiddelde plezierjager streeft - door zijn onwetend heid - niet naar een evenwichtiger, natuurlijke fauna. Integendeel, hoe onevenwichtiger, hoe beter, want des te meer valt er te schieten. Vandaar dat hij ook zo gretig roofwild kort houdt en jachtwild opfokt. Stichting Kritisch Faunabeheer. Wij vormen een onafhankelijke stichting waarin biologen, natuurbeschermers en sympathisanten samenwerken. Veront rusting over het gemak waarmee voorbij gegaan wordt aan nieuwe wetenschappelijke inzichten. Over het gemak waarmee toegegeven wordt aan het eigenbelang van een fanatieke minderheid. Over de onbeschaamde manier waarop die minderheid het publiek misleidt met tendentieuze voorlichting en halve waarheden. Wij zullen deze mis standen aan de kaak stellen en zo mogelijk uit de wereld helpen. De Stichting Kritisch Faunabehher kant zich vooral maar niet uitsluitend tegen de plezierjacht. We bestrijden ieder wanbeheer van de fauna, dus ook: - het rapen van kievitseieren. - de handel in wilde dieren - het afschieten van duiven - het schudden van meeuweëieren - de vervolging van natuurlijke predatoren kortom, elk ingrijpen in de natuur ten koste van de fauna. -20- Onze taak is niet eenvoudig. Jagers zijn vaak vermogend en invloedrijk. Talloze wetenschapsmensen zijn bij hun werk in zeke re mate afhankelijk van de goede wil van jagenden. Dat verklaart misschien waarom er opvallend weinig onderzoek is gedaan naar de nadelige invloeden van de plezierjacht. Een van onze doelen is dergelijk onderzoek te verrichten en te stimuleren en de uitkomsten ervan bekend te maken. Wij vragen daarom uw steun. Natuurlijk is elke bijdrage welkom maar als U 15,- of meer per jaar stort krijgt U ons blad ARGUS toegezonden. Daarin houden we U op de hoogte van de feiten. Korrespondentie adres Postbus 76 's Graveland 12U3 ZH Penningmeester Stichting Kritisch Faunabeheer giro 35 22 188 's Gravanhage Wat erwildtellingen Ook deze winter worden elke maand weer alle watervogels geteld tussen de Braakman en BreskensDit geschiedt door een aantal mensen van de vereniging. Het is een prima gelegenheid om eens wat nader kennis te maken met de steltlopers die vrij algemeen langs de kust voorkomen. Ook de eenden duikers en futen zijn vaak in verschillende soorten aanwezig op de Westerschelde. Daarnaast roofvogels, allerlei gorzen en vinkachtigen Mocht je interesse hebben om zo'n telling eens mee te maken, laat het even weten aan: Eric Marteijn (01176-1373) SOVON in de streek Na het SOVON-broedvogelonderzoek, dat onlangs werd afgesloten en waarvan binnenkort het (landelijk) verslag verschijnt is SOVON (Stichting Ornithologisch Onderzoek Nederland) eind 1978 gestart met een volgend onderzoek. Dit werd het winter- en trekvogel onderzoek genoemd. Ook onze vereniging verricht weer hieraan haar medewerking

't Duumpje | 1979 | | pagina 12