excursie verslagen JUNI en JULI 1979, veiuUg PUNTEN EXCURSIES Een lage opkomst bij deze excursies.. Ondanks het redelijke weer kumen de eerste keer slechts twee jongere leden opdagennaast excursieleider Etienne en de tweede keer waren het twee leden op twee excursie leiders. In elk geval kon dit de pret niet drukken. De eerste excursie werd demokraties besloten tot een fietstocht langs de kust van Paulinaschor tot Breskens Op de tweede excursie was er iemand zonder fiets maar met autodus togen we per auto naar de Vrije Dijk. En niet voor niets. De Vrije Dijk is een zandige dijkdie 10 kilometer Zeeuws Vlaamse grens vormt, lopend van zuidelijk van Turkeije tot Bouchauterhaven (misschien nog wel verder) De dijk zelf is overal belgies gebied en is beplant met Canadese populieren en in gebruik als weiland. Grote delen van de dijk zijn begroeid met allerlei struiken, soms tot een dicht struweel, wat de dijk echt magnifiek maakt om eens langs te lopen of te fietsen. Om de achterliggende akkers te bereiken is de dijk op veel plaatsen doorstoken. In een zo'n steile rand broedden een tiental jaren terug veel oeverzwaluwen (en zandbijtjes voor de insektenliefhebbers) Bij een zo'n doorgang stopten we de auto en toen begon het feest. Allereerst zagen we overal in de berm Rode ogentroost, Grote ratelaar en Wilde marjolein, die kenden we al van hier. Maar aan de Achterzijde"van de dijk vonden we ook een aantal forse planten Ijzerhard, met zijn aren van kleine lila bloempjesEn tussen de struiken vonden we een aantal exemplaren van een ons onbekend geel bloeiende composiet. Bij determinatie bleek het Donderkruid te zijn. Om nog wat soorten te noemen, Platte rus, Greppel rus, AkkerandoornGewone hennepnetelHeemst... Omdat we met de auto waren en inventarisatie nu weinig zin had, zijn we hierna nog een aantal leuke plekjes richting Philippine en Hoek langs gereden. Enkele soorten zijn nog Wilde cichorei, Scherpe fijnstraal Valeriaan, Geoord helmkruid, Poelruit, Vlasbekje, Blaas- silene. Wilde bertram, Doornappel en last-but-not-least Hennep (iHet") Al met al de moeite waard, of niet soms. Tot de volgende planten excursie. Alex de Meijer. 02-09-79 MUURTJES EXCURSIE Dit verslag is erg kort gehouden, omdat in een volgend Duumpje een artikel over muurbegroeiing komt te staan. Maar goed, de excursie begon met bijna 15 mensen op de Markt in Sluis. Allereerst togen we naar een paar bunkers oostelijk van Sluis. Hier bleek in het kader van de werk zaamheden aan de wallen nogal wat vernield te zijn., maar enkele leuke soorten vonden we in elk geval nog, o.a. veel Stinkende ballote en Kleverig kruiskruid. We hebben hier erg lang rond gehangen, voornamelijk allerlei planten bekijkend en toen begon het nog flink te regenen ook. Zodoende nam het aantal excursie deelnemers in Sluis langzaam af, terwijl er het oude kerkhofje en enkele muurtjes op planten onderzochten. Opvallend waren de vele niet inheemse heesters, die via door vogels verspreid zaad op en naast muurtjes groeiden. Het bleef echter regenen, zodat bij de Stenen Beer nog vier fanatiekelingen over bleven. Maar het was hier wel de moeite. Op de muren zijn met name Klein glaskruid (verwant aan de brandnetel) en Stijf hardgras geen algemene verschijningenMaar ook het watertje bij de Stenen Beer is bijzonder rijk aan planten en insekten. De vorig jaar nog talrijke Kroosvarentjes konden we er helaas niet meer vinden. Overigens vrezen we dat de werkzaamheden aan de wallen hier ook wel eens niet ongemerkt aan voorbij zouden kunnen gaan. Alex de Meijer. -5-

't Duumpje | 1979 | | pagina 4