03-11-79 VERSLAG ZEETREK EXCURSIE Met zin vieren waren we rond zonsopgang bij de. strandpost he£ Zwin. En. waalde, een zuiden wind, kracht 3-4. En. was een matig zicht. Het eerste aan. van half acht tot hatf negen was en. nog van redelijke trek sprake. Vooral dwengmeeuwen, In totaal 29, tn.oh.ken aan ons voorbij. Verder wanen en 5 notganzen, 10 niet op soort gebnachte ganzen, 1 fuut, 3 middelste zaagbekken te zien. Een wijfje nonnetjes zette zich voon ons In het waten. Een vroege waannemlng, want de nonnetjes zijn meestai pas laten In de wlnten aanwezig en dan ook eenden op de blnnenwatenen zoals kneken of afwaterings kanalen. Het. volgende aan bnacht geen trek meen en we zijn dan maan een wandeling gaan maken door de Zwinduinen en de Klevlttepolden. Het gnote aantal roodborsten viel op, als mede aardig wat hegg emus sen. Vooral tijdens de winter Is het langs de kust uitkijken naar Alk-achtlgen zoals Alk, Zeekoet en Papegaaiduiker. Zeldzaam te noemen zijn de zwarte zeekoet en de kleine atk. Het zijn allemaal vrij kleine vogeltjes, kleiner nog dan de meeste eendensoorten, en ze zijn meestal zwart-wlt gekleurd. Veze vogelfamllle Is gebonden aan de open zee en vooral tijdens een storm willen ze nog wel eens afdrijven tot langs de kust, waarna ze soms In grote aantallen te zien zijn als ze zogenaamde korrektle- vluchten uitvoeren. Thijs Kramer. KERKUILEN EN TORENVALKEN IN ONZE STREEK De kerkuil is een vrij zeldzame broedvogel. Hij broedt voornamelijk in oude gebouwen, kerken, boerderijen, schuren, en ook wel in holle bomen. Vele nieuwe gebouwen, zoals schuren, kerken, kerktorens enz. zijn echter nier meer toegankelijk door het ontbreken van gaten, de toegangswegen voor de Kerkuil, dus onbruikbaar als nestgelegenheid. We willen het aantal broedgevallen van de Kerkuil stimuleren door het plaatsen van speciale kerkuilnestkasten in schuren, boerderijen, kerken, oude hoge gebouwen e.d. Voor elke broedpoging. van de Kerkuil in een nestkast wordt een subsidie van 25 gulden beschikbaar gesteld door Staatsbosbeheer De Torenvalk broedt bijna overal. Hij broedt zowel in open polderland, bosgebieden als in de grote steden, als er maar voldoende nestgelegenheid en voedsel aanwezig is. Ze maken meestal zelf geen nest, maar gebruiken oude nesten van kraaien en eksters. Aangezien we in onze streek niet zoveel kraaien en eksters als broedvogel hebben zijn er ook niet veel oude nesten, die dan weer door de torenvalk ge ruikt zouden kunnen worden als nestgelegenheid. Zo willen we het aantaltorenvalk broedparen doen laten toenemen door het plaatsen van speciale nestkasten voor deze vogels. Zijn deze twee stootvogelsoorten in de winter vrij talrijk aanwezig, zodra de lente begint trekken de meesten weg op zoek naar een geschikte nestgelegenehid in Nederland of elders in Europa. Aangezien ze in de winter hier voldoende voedsel vinden (zoals muizen, ratten, mollen e.d.) en hier toch maar in een klein aantal broeden, moet het mogelijk zijn door het plaatsen van nestkasten het aantal broedgevallen te doen toenemen. Zijn er personen die bereid zijn om enkele of hele zater dagen te helpen bij het maken of plaatsen van nestkasten, -7-

't Duumpje | 1979 | | pagina 5