geen Jacht op trekvogels! Hierbij voldoet de redaktie aan het verzoek van onderstaand comité om dit artikel in het verenigingsblad te plaatsen. NEDERLANDS COMITÉ BESCHERMING TREKVOGELS Is er nog wel werk voor het Nederlands Comité Bescherming Trekvogels nu de Richtlijn van de Europese Gemeenschap is aanvaard, die paal en perk bedoelt te stellen aan de massale vogelvangst en jacht? Ja, dat is er zeker. Om te beginnen zal het nog veel moeite kosten om de Richtlijn uit gevoerd te krijgen en blijft voortdurende waakzaamheid geboden. Maar bovendien worden er ook veel vogels gevangen en geschoten in Mediterrane landen, die geen lid zijn van de EG en waar de Richtlijn dus niet geldt. Voorlopig blijft er dus nog genoeg te doen voor het Nederlands Comité. Europees comité en coordinator Het nederlands Comité maakt deel uit van het Europees Comité voor de preventie van massavernietiging van trek vogels. Dit Europees Comité werd in juni 1978, tijdens de 17de Wereldconferentie van de Internationale Raad voor Vogelbescherming (ICBP) te Ohrid, Joegoslavië, opgericht. De Nederlandse bioloog Siegfried Woldhek werkt enkele dagen per week als coordinator van het Europese Comité. Hij maakt, met financiële steun van het Prins Benhard Fonds, reizen naar bijna alle landen rondom de Middellandse Zee. Een vergelijkend overzicht van de toestand op het ge bied van de trekvogelvangst en -bescherming werd zo verkre gen. Hij stimuleert nationale en lokale vogelbeschermers, om zich samen met het Europese Comité, in te zetten voor propaganda en edukatie, voor betere wetgeving en toepas sing van de wetgeving, voor de bescherming van gebieden die voor trekvogels van belang zijn. Daarnaast houdt Woldhek zich bezig met het begeleiden van projekten. Op het ogenblik is het nog vooral het Nederlands Comité dat fondsen voor projekten beschikbaar stelt aan het Europees Comité. maar er wordt in Duitsland, Denemarken en Noorwegen gewerkt aan de oprichting van organisaties die zichnet als in Engeland en Nederland, vooral op -10- fondswerving en propaganda concentreren. Zweden heeft laten weten voor speciale projekten fondsen ter beschikking te zullen stellen. FINANCIËLE STEUN VOOR DE TREKVOGELBESCHERMING Tijdens het voorjaar 1979 werd in de bijeenkomst van het Europees Comité besloten financiële en deskundige steun te verlenen aan de volgende projekten. In Spanje zullen de trekroutes en de ligging van de over- winteringsgebieden van de kraanvogel worden bestudeerd. Deze soort wordt bedreigd omdat op tal van plaatsen de open eikenbossen waarin hij overwintert, worden vervangen door eucalyptus bossen. Ook wordt geld gegeven voor de publiciteitscampagne rond deze studie, teneinde zowel regering als publiek attent te maken op de noodzaak van bescherming van de overwinteringsgebieden, die trouwens ook voor andere trekvogels van belang zijn. Frans vogelbeschermers worden geholpen met het uitgeven van een edukatieve en fondswervende püblikatie over trekvogels Hierin wordt de aandacht gevestigd op het bestaan van 11.000 vangstations langs de Franse westkust, waar jaarlijks miljoenen zangvogels met netten worden gevangen. Het tijdschrift Pro Avibus van de Italiaanse Vereniging voor Vogelbescherming (LIPU) krijgt steun voor de uitgave van een speciaal nummer, waarin onder meer artikelen komen -11-

't Duumpje | 1979 | | pagina 7