over de EG-richtlijnen voor vogelbescherming, de Conventie van Parijs en de nieuwe Italiaanse wetgeving op het gebied van de jacht, die nog veel te wensen overlaat. Voorts wordt hulp verleend voor de uitgave van een eenvoudige en goedkope vogelgids, waarin niet alleen de in Italië voorkomende vogelsoorten worden getoond en beschreven, maar ook informatie te vinden is over hoe men vogels kan waarnemen en beschermen. Ook wordt een bijdrage geleverd in de kosten van een parlementaire medewerker, wiens taak omvat het geven van informatie aan parlementariërs op het gebied van natuurbescherming en het rapporteren aan de Italiaanse vogel- en natuurbeschermingsorganisaties in zake wetten, wetsvoorstellen enz. En dan moet ook vernield worden de steun aan de voorlichting over een referendum met betrekking tot de afschaffing van de jacht in Italië; ongeacht de uitslag van deze volksstemming is het houden ervan van groot belang voor het opwekken van de publieke belangstelling voor de Italiaanse natuur- en vogelbescher ming. Het totaal voor dit jaar toegekende financiële hulp bedroeg ongeveer 57000. Al eerder zijn projekten in Tunesie, Italië, Malta, Kreta, Cyprus, Mallorca en Tur- keije gesteund voor een totaal van ongeveer 170.000. Er is veel meer waarvoor het Europees Comité zich zal moeten inzetten, onder andere in Oost-Mediterrane landen. Dat zal steeds geschieden in nauwe samenwerking met lan delijke en plaatselijke natuur- en vogelbeschermings organisaties en met IUCN/WWFICBP en het International Waterfowl Research Bureau (IWRB) ER IS MEER GELD NODIG Er is veel werk te doen voor de aktieve vogelbeschermers in het Mediterrane gebied. Het Europees Comité wil hen hierbij financieel steunen. De vele contacten, ook met IUCN/WWF, ICBP en IWRB bieden een garantie dat het geld werkelijk effektief wordt besteed op die plaatsen waar dat het meest nodig is. U, lezer en lezeres, kunt daarbij helpen via het Nederlands Comité Bescherming Trekvogels, Driebergseweg 16 B, 3708 JB Zeist, welks postrekening is: 7519* -12- ST00K0LJE SLACHTOFFERS Net voor de aanvang van een nieuwe winter volgt hier nog iets over de rotzooi die we vorige keer langs het strand mochten bewonderen. Vanaf half januari begon het vloedmerk er uit te zien als de etalage van de poelier door het grote aantal aangespoelde istookolieslachtoffers en dat duurde zo voort tot half maart. Ik heb geprobeerd de vondsten van mijn bekende lijkenspeurders te rangschikken en ben tot onderstaande lijst gekomen. Zo zie je maar weer wat zich allemaal aan gevederde vriendjes van nabij laat bekijken. Hartelijk dank aan meneer de verantwoor delijke schipper, die zo vriendelijk geweest is om z'n onbruikbare olie over boord te donderen. We weten nu in elk geval dat ook de Kuifaalscholver langs de Westerschelde ann te treffen is en die goed geoliese ijsduiker vond ook vast iedere strandwandelaar indrukwekkend. Kortom we kijken we vol spanning uit naar nieuwe interessante olie verontreinigingen en om even persoonlijk te worden, wensen iedereen die verantwoordelijk zijn voor dergelijk onheil toe, dat ie met kerstmis alle aangetroffen dooie eenden, futen, duikers alken en koeten op moet vreten. Volgt hieronder nog de feestelijke opsomming van met stookolie besmeurde vogellijken aangetroffen in de periode half januari - half maart 1979 tussen DOW haven en Cadzand-Bad. Roodkeelduiker 10 exx Eidereend 1 ex. Parelduiker 2 exx. Zwarte zeeend 8 exx. IJsduiker 1 ex. Grote zeeeend 3 exx. Roodhalsfuut 7 exx. Middelste zaagbek 1 ex. Fuut 22 exx. Meerkoet 1 ex. Noordse stormvogel 1 ex. Kokmeeuw 1 ex. Jan van Gent 1 ex. Zilvermeeuw 2 exx. Kuifaalscholver 1 ex. Alk 3 exx. Rotgans 1 ex. Zeekoet 2 exx. Etienne de Meijer -13-

't Duumpje | 1979 | | pagina 8