afhankelijk zijn. Zij worden op hun "beurt be laagd door verwante parasitaire Hymenoptera en door bepaalde vertegenwoordigers der vliegen (Diptera), kevers (Goleoptera) en andere. Deze parasitaire Hymenoptera, bijvoorbeeld wes pen, worden behalve door wéér andere Hymenoptera gepredeerd door roofdieren (Asilidae) en geparasi teerd door blaaskopvliegen (Conopidae), wolzwer vers of hommelvliegen (Bombyliidae)waaiervleu- geligen (Strepsiptera) en andere. Tenslotte spelen in dit gehele complex van relatie op allerlei plaatsen ook insektenetende gewervel de dieren een rol als predator (o.a. vogels, spits muizen) en schimmels als parasiet". -20 Een soort moet nog speciaal vermeld worden: de distelvlinder (Vanessa cardui). De dagvlinder is een trekker vanuit Afri ka, zelfs zuidelijk van de Sahara. Eind april, mei, komt hij, oud en versleten, in Nederland aan. De distel vlinders die prachtig ge kleurd in juli -augustus ver schijnen zijn de hier gebo ren zomergeneratie. Ook een herfstgeneratie onistaat in Nederland, ook al is die vaak zwak. Voor de voort planting in Nederland zijn de distelvlinders volle dig afhankelijk van het bestaan van distels. Niet alleen maakt de distel allerlei leven mogeliik ook is er allerlei leven dat hem aantast. Als een voudigst voorbeeld: de rups van vlinders die de plant (gedeeltelijk) opeet. Ook wantsen, cicaden, bladluizen en kevers kunnen schade toebrengen. Vooral kevers, bijvoorbeeld verschillende soorten haantjes en een snuitkever zijn soms zo talrijk aanwezig, dat ze de planten volkomen ontblade ren. Andersoortige schade betreft o.a. die, welke boorvliegen en galmuggen kunnen veroorzaken: zij kunnen vruchtafzetting en - ontwikkeling belem- Vervolg zie op bladzijde 25 -21-

't Duumpje | 1980 | | pagina 12