LIJST VAN SOORTEN Amethistdistel Driedistel Gezegende distel Ivoordistel Kogeldistel Kruisdistel Mariadistel Melkdistel Vederdistel Wegdistel Zeedistel Zilverdistel uit: geïll. flora DISTELS - een kruisdistel. - zeer zeldzaam. - uit Z.-europa. - zie bladz. 25 e.v. van Nederland 1965. winterkoning -24- meren. Verschillende van deze soorten worden onderzocht op hun mogelijkheid om ingezet'te worden "bij de "biologische bestrijding. De al eerder genoemde schimmel Puöcinia punctiformis is voor biolo gische bestrijding van de distel al geschikt be vonden. Een ander vorm van biologische bestrijding is het inzetten van geiten. Geiten eten zonder bezwaar de jonge distelpunten (wel kauwen se die met de nodige voorzichtigheid). Als een distel toch tot bloei komt - en de meeste komen wel zo ver- dan wachten de geiten tot het zaad zich gaat vormen en eten dan de bloemhoofdjes op. Aan de Reep bij de Henricusput hebben vier geiten het terrein be weid. Men heeft kunnen zien hoe zij grote distel haarden van hun hloementooi hebben ontdaan. En de mens tenslotte, maakt veel distelleven mogelijk en vernietigt dat weer. N.B. Voor dit artikel is in ruime mate gebruik gemaakt van de brochure "De Akkerdistel"uitge geven door de Coördinatiecommissie Onkruidonder- zoek NLRO, Wageningen 1978 en van een artikel over distels door Ron Brouwer. Pieter Paul van Laake. Nog steeds heeft de provincie Zeeland een distel verordening deze houdt in dat de eigenaar of ge bruiker van een terrein verplicht is deze te "zui veren" van de distelsoorten cirsium arvense (akker distel) en sonchus arvensis (akkermelkdistel). Niettegenstaande deze verordening zien we toch elk jaar weer door de gehele provincie akkerdistel en akkermelkdistel groeien en bloeien, en dat pleit voor deze taaie rakkers want ze worden te dikwijls fout beoordeelt. De akkerdistel is een plant die niet zomaar nutteloos groeit, geen enkele plant doet dat overigens, maar daar hoeven we nu niet dieper op in te gaan. Een hoge functie heeft hij, of moeten we zeggen zij, er komen n.l. zowel vrou welijke planten als mannelijke voor (tweehuizig -25-

't Duumpje | 1980 | | pagina 14