Jan was één der eersten die de pracht van het voorjaar mocht aanschouwen. Op 9 februari zag hij de eerste fladderen de dagpauwoog in de Zwarte Polder. Een heel vroeg voorjaar in 't algemeen: op 23 februari fladderde een kleine vos rond bij het PaulinaschorDezelfde week kon de tjiftjaf al zingend worden waar genomen in de Braakman. Op diezelfde zonnige 23 februari ook al bloeiend klein hoefblad en de eerste gele kwikstaart. Op 24 februari al bloeiendspeenkruid bij Sluis. Al met al de voorboden van de ko mende lente! Volgens de Nederlandse Aardolie-Maatschap pij komt het nauwelijks voor dat grote hoe veelheden vogels de dood vinden in de gas- fakkels die bij sommige proefboringen en op enkele plaatsen in Groningen en Noord-Drente branden. Volgens Nico de Haan, van de vere niging tot bescherming van vogels staat het vast dat met name bij de boorplatvormen op de Noordzee veel vogels sterven. De Engelse vogelbeschermingsorganisaties ma ken zich al geruime tijd boos op de olie maatschappijen en eisen maatregelen. Een oplossing hier voor schijnt niet erg mak kelijk te vinden te zijn. Als mogelijke op lossing is tot nu toe alleen het voorstel ge opperd om zo mogelijk alleen overdag het over tollige gas te laten verbranden en de vlam men zeker in mistige nachten allemaal te do ven. -42- Om te kunnen nagaan waar ganzen en zwanen in de winter naar toe gaan worden in allerlei landen (o.a. Zweden en Oost-Duitsland) deze vogels van gekleurde halsbanden met nummers voorzien. Ook bij ons in de streek kan men geregeld een rietgans zien met zo'n (vaak gele) halsband. Als iemand deze winter dergelijk gemerkte ganzen heeft waargenomen in onze streek, zou hij dit dan even aan mij kunnen laten weten. Graag onder vermelding van welke soort, kleur van de band, (evt. letters), biotoopkeuze, aantal en datum. Alvast bedankt. Eric Marteijn. Kopie voor het volgende Duumpje in te leveren vóór 30 mei a.s. bij Eric Marteijn, Oranje straat 11 te IJzendijke. Bijzonder bericht voor nieuwe leden! Er bestaat nog de mogelijkheid om zich op te geven voor het volgen van de Natuurgidsencur- sus. Voor nadere informatie dienen deze zich te wenden tot Ron Brouwer, Driewegen 17 te Biervliet, telefoon 01152-1580. slobeenden -43-

't Duumpje | 1980 | | pagina 23