toen er schoten klonken ten zuiden van de Internationale dijk. Ook zaten er een 100 tal smienten, een groep slobeenden, bergeenden - er zijn er hier zofn 800 - en groepen wintertalingen. Er vlogen drie toppereenden over. Kluten waren er ook nog, zo'n 40 stuks. De tureluur konden we geregeld horen en de grauwe ganzen. Verder hebben we waargenomen een groep ringmussen, vermoedelijk enkele oeverpiepers (één-tonig geluid)enkele veld leeuweriken, een honderdtal kieviten, wat spreeuwen - die vogels zie je toch ook overal wat vinken, een groepje fraters, een rietgors enkele steenlopers en een stuk of drie blauwe reigers. Een sperwer (sommigen dachten een torenvalk) die laag over kwam, deed een uit val naar een mus of iets dergelijks. De dijk om 't Zwin wordt op "Deltahoogte" gebracht. Er was nogal wat overhoop gehaald in het schorrengebied. Hopelijk gaat er niet veel verloren. Na afloop van de tocht door het reservaat gingen we nog even kijken in het vogelpark. Met dank aan de leiding van het natuurreser vaat Het Zwin. Petrus van ft Westeinde. kluten -6- 3-2-1980 EXCURSTE IN DE GROESE DUINTJES Deze grauwe ochtend trokken we met 14 deelnemers door de Groese Duintjes. Het natuurgebiedje is be groeid met struweel van hondsroos, duindoorn, li guster, meidoorn, dauwbraam, koebraam, vlier en enkele wilgensoorten. Dit wordt afgewisseld door enkele rietveldjes, waarin enkele putjes (granaat trechters) liggen. We zagen heel wat eksters rondvliegen (6 a 7). De roodborst, winterkoning en heggemussen lieten zich duidelijk horen. Maar ook een groenling. In het Zwarte Gat, waar we vanaf de dijk een goed overzicht op hadden, zagen we een viertal bergeen den, 2 wilde eenden en 2 watersnippers. Ron Brouwer maakte ons attent op het geluid van het baardmanne tje dat zich ergens in het riet bevond. Ook ont dekte hij een sperwer die tussendoor de struiken van het duin joeg. Een tureluur haastte zich van ft Zwarte Gat over de duinen naar de V/esterschelde. In de Zoete Kreek vlakbij de Groese Duintjes zagen we een viertal wilde eenden. De waterralbn (2) die ik hier vrijdag 1-2-1980 hoorde hielden zich stil (te veel wind?). Het duingebiedje van Groede zal door de deltadijk wel wat veranderd worden. Het plan is dat die dijk ongeveer komt waar nu duin ligt. De Zoete Kreek verdwijnt er onder. Ongeveer 1/3 deel van het ge bied achter het Groese duin wordt bedolven onder die de nieuwe dijk. Er blijft dus een smalle strook natuurgebied over. Als natuurbeschermingsvereniging hadden we graag dat de "deltadijk" het oude dijk- lichaam zou volgen. Dus langs het Zwarte Gat. Maar dan met een enigszins aangepast profiel -de voet van de dijk grenst niet aan de Westerschelde. Op de plaats waar nu de duinen liggen een lage dijk- waarover weer duin komt; dit met een kans van over stroming van 1 keer in de 50 jaar. Het natuurgebied blijft zo bijna geheel onaangetast. Een als er dan nog een goed beheer zou komeni.p.v. de hopen grond en slib uit een zuiveringsinstallatie die -7-

't Duumpje | 1980 | | pagina 5