NATUURRESERVAAT HET ZWIN gestort zijn vlak "bij plekken waar waternavel voorkomt en orchideeën voorkwamen. Na het praatje over de dijkversterking gingen we verder met onze wandeling. In het duinstru weel ontdekten we een roestplaats van ransuilen. We telden er 7. Een groepje kramsvogels vloog over de struiken. Ze vinden hier nog hessen ge noeg. Plotseling kwamen twee krijsende vogels over. Met lange staarten een parkietachtige sna vel. Ontsnapte exoten? Op het strand zagen we enkele zilverplevieren en scholeksters. Verder werden daar wat steenlopers en wulp waargenomen. Pieter-Paul en Rudi vonden het lijk van een met olie besmeurde en danig verkleurde jan van gent. Ron ontdekte nog een groot aantal mossensoorten 10). De volgende vogels werden nog genoteerd: veld leeuwerik; koolmees-(enkele)waterhoen 2, torenvlak 1. De blauwe kiekendief 9 die ik vlak voor het begin van de excursie bij het Zwarte G-at zag, liet zich niet meer zien. Doch we kon den er een jong cf opgezet zien in "Paviljoen de Groe"waar we nog wat gezellig hebben nagepraat. P.S. Wie kijkt deze zomer ook nog eens uit naar de boomkikker, die daar volgens G. Prang nog zou voorkomen? Waarnemingen graag naar de redactie. Petrus van 't Westeinde. -8- Op 16 december 1.1. werden in het Zwin meer dan 3.000 eenden geteld. Op de manier wordt medege werkt aan de jaarlijkse tellingen die door het "International Wildfowl Research Bureau" in gans Europa georganiseerd worden. Deze internationale simultaantellingen verschaf fen ons exacte gegevens over bedreigde soorten (die dus moeten beschermd worden), evenals be treffende wijzigingen in trekpatronen en fluc tuatie' s bij de verscheidene soorten. Enkele aantallen voor het Zwin op voornoemde datum: wilde eend 2.600 ex. wintertaling 148 smient 80 (op 23/12 waren er meer dan 600) pijlstaarteend 2 zie tekening bladz. 10 bergeend 745 casarca 1 toppereend 2 tafeleend 18 kuifeend 2 zwarte zeeëend 8 brilduiker 6. Momenteel is het reservaat bijzonder merkwaar dig als slaapplaats voor vele duizenden vogels. Meer dan 10.000 meeuv/en komen in de schorre de nacht doorbrengen evenals meer dan 750 wulpen en 350 kemphanen. In de duinbosjes voor het re servaat slapen meer dan 1.000 hout- en holendui- ven en meer dan 1.500 bonte kraaien en kauwtjes. -9-

't Duumpje | 1980 | | pagina 6