badgasten In het reservaat en de onmiddellijke omge ving verblijven momenteel volgende aantal len roofvogels: 2 torenvalken; 4 smellekenvalken; 3 buizer- den; 6 blauwe kiekendieven en minstens 7 sperwers. Ook de kleine zwanen die in Siberië broeden zijn teruggekeerd in hun overwinteringsge- bieden. We telden maximaal 15 exemplaren op 22 november 1.1. De tot op heden uiterst zachte winter heeft tot gevolg dat hier nog heel wat vogels ver blijven die bij harder weer zuidelijker gaan trekken. Momenteel zitten in het reservaat nog meer dan 40 kluten en in de polders ver blijven nog steeds duizenden kieviten en hon derden goudplevieren. De conservator, Guido Burggraeve. pijlstaart -10- De Veerboot I Vandaag 24 december 1979 verliet ik het landje van de tweede woningen en de tweede kerstbomen met een middagboot. Een dikke zilvermeeuw zat te kijken toen de weinige reizigers aan boord gingen. Toen de boot vertrok, schudde hij nauw- lijks zijn vleugels, trok met een poot, bewoog de kop - ik stond te wachten op welk ogenblik hij van zijn plaats af zou zeilen en de boot ging volgen. Maar hij bleef zitten. Achterop staande kon ik de vogels die volgden zien. Meeuwen als altijd. Het waren nu slechts twee soorten: een stuk of twintig kapmeeuwen en een tiental stormmeeuwan. Er was een kapmeeuw bij met een al bijna helemaal donkere kap. Kap meeuwen Kokmeeuwen) zijn overigens altijd goed te herkennen. Zij zijn de enige soort hier met een witte vleugelboeg: een brede witte rand aan de voorkant van de (buiten-)vleugel. Toen pakweg halverwege, de boot uit Vlissingen ons passeerde, gebeurde er iets waar ik nog nooit op gelet had. Ik weet niet eens zeker of het ge beurde, maar het leek wel zo: verschillende meeu wen die achter gindse boot aan vlogen, staken over naar onze en gingen dus terug naar Vlissingen. Dit levert vragen op voor mini-onderzoekjes voor mensen die niet gaan koffie drinken of fricandel eten. - liften meeuwen inderdaad halverwege mee terug? - haken meeuwen op een bepaald ogenblik af; blij ven ze liever aan een kant? (dwergmeeuwtjes b.v. zie ik meestal juist aan de Vlissingse kant achter de boot). - heeft het weer (het zicht) invloed op het volgen van de boot? - steekt de ene soort wel over en de andere niet of minder? -11-

't Duumpje | 1980 | | pagina 7