Dit zijn een aantal losse vragen. Wanneer je een aantal waarnemingen "bij elkaar hebt staan, kunnen systematischer vragen ver woord worden. Pieter Paul van Laake. LANDS CHAPS VERZORGING-S DIENST IN DE GEMEENTE OOSTBURG; EEN PRIMEUR VOOR ZEELANDj De Stichting "Het Zeeuwse Landschap", bekend als beheerder van enige natuurgebieden en ty pische landschapselementen in West Zeeuwsch Vlaanderen (Zwarte Polder, Grote Gat, De Reepe en diverse dijken met knotbomen) heeft in nau we samenwerking met onze vereniging een "land- schapsverzorgingsdienst" opgericht. Wat houdt zo'n landschapsverzorgingsdienst nou in? Wel, in grote lijnen komt het er op neer alle typisch West Zeeuws Vlaamse en/of zeld zame landschapselementen, die dreigen verloren te gaan te behouden. Voorbeelden: veedrinkput ten (pèreputten) worden dichtgegooid; meidoorn hagen worden niet meer gesnoeid, waardoor ze ziek en/of gerooid worden; hetzelfde geldt voor de knotbomen, want waar vindt je nog een dijk met ononderbroken rijen tronken; rijen langs kreken komen praktisch helemaal niet meer voor, want het is veel gemakkelijker ze met de voor lader in de kreek te duwen, dan ze elke 4 jaar te knotten: Hierbij rijst onmiddellijk de vraag waarom doen de eigenaars/beheerders hier dan niets meer aan? Wel. al deze elementen hadden vroeger (tot 1945) een functie: meidoornhagen als omheining van weiden, beschutting tegen wind, drenkputten voor het vee (waterleiding was er niet), knotbomen voor brand-, en boeren- geriefhout, schaduw voor het vee enz. -12- Deze functies zijn verloren gegaan, en dus werden ze totaal overbodig. Er werd echter niet beseft dat deze cultuurelemen ten op den duur het gezicht gingen bepalen van het landschap, en bovendien biotopen vormden voor al lerlei vogels en dieren. Om aan deze verarming van het landschap een einde te maken is de L.V.D. opgericht. Waarom juist in Oostburg? Ten eerste beheert de Stichting "Het Zeeuwse Landschap" in de gemeente een aantal natuurgebieden (zie boven) en ten twee de heeft onze vereniging al jaren een stuk belang rijk werk verricht op het gebied van achterstallig onderhoud van knotbomen. En last but not least is er een zeer goede samenwerking tussen ft Duumpje en de Stichting. Er is een zgn. "beheersplan" opgesteld, d.w.z. er is een inventarisatie gemaakt van al het achterstal lige onderhoudaan de hand waarvan berekend is hoeveel manuren het zal kosten om dit weg te wer ken, en hoeveel manuren voor het normale onderhoud. Om aan een voldoende aantal manuren te komen wil men in de eerste plaats het vrijwilligerswerk sti muleren, en daarnaast in samenwerking met het G.A.B. trachten een aantal werklozen in te schake len, want het vrijwilligerswerk zal niet genoeg manuren opleveren. Wel is het dus zo dat de vrijwilligers vrije keuze zullen hebben in de werkzaamheden, die ze willen uitvoeren. Het geheel van vrijwilligers en betaal de krachten zal geleid worden door een coördinator, die b.v. mede zal bepalen wat er gedaan moet wor den, en op welke manier, voor het gerredschap zal zorgdragen enz. Maar alvorens er aan de slag gegaan kan worden, moeten van alle geïnventariseerde landschapelemen ten de eigenaars/beheerders opgespoord worden, waar na men hem zal trachten te overtuigen van het be lang van instandhouding van zijn landschapelement Wil hij dit zelf niet doen, dan zal hem gevraagd worden of de L.V.D. dit onderhoud mag uitvoeren. -13-

't Duumpje | 1980 | | pagina 8