De affieh.es werden verspreid, dank zij de mede werking van de bibliothecaresse van Sluis, over alle W.Z. Vlaamse bibliotheken, en voorts op K.W.L. en Eloy, en enige winkels in Sluis en Oostburg. Tevens werd op elk knotopject een af fiche opgehangen, zodat voor onbekenden het ge makkelijker te vinden was, terwijl passanten ko konden zien dat 't Duumpje" aan het knotten was. Voorts zorgde Peter Verdurmen ervoor dat iedere keer weer het knotten aangekondigd werd in het Sprokkelnieuws van Z.V.A. Al met al waren de readbies matig te noemen. (Totaal 7 nieuwe gezichten, 6 van K.W.L., 1 vol wassene) Misschien dat het project van Alex en Etienne om op K.W.L. en Eloy in samenwerking met de biologieleraren over natuur en milieu te spre ken, verlucht met een filmpje en dia's, wat meer reacties los zullen maken, want er is een dringende behoefte aan een grotere kern van vas te aktieve leden; de huidige vaste kern is te klein om alle aktiviteiten goed te kunnen uit voeren. Sjaak Herman. Hoe relatief is de uitspraak: Ik ben ook een van hen, de natuurbeschermers en natuurliefhebbers Leggen we ons oor zo hier en daar te luister dan krijgen we de indruk dat het merendeel der Neder landse bevolking strooit met deze reeds tot cliché-geworden uitspraak; waarom ziet ons landje er dan niet altijd naar? Stelt men zich misschien kortzichtig op ten aanzien van de inhoud van het begrip natuurbescherming? Wat ik er in grote lij nen onder versta? Wel, 't natuurbeschermingswerk streeft naar een situatie waarbij overleving van flora en fauna volledig wordt gegarandeerd, dus een minimale beïnvloeding van mens op het natuur gebeuren. Je zult als natuurbeschermer echter wel moeten kunnen relativeren, dacht ik, en een zeke re manipulatie van de natuur moeten toelaten! 't Gaat in ons zgn. democratisch Nederland van boter kaas en eieren echter meestal veel te ver: rivie ren mogen niet meer eroderen, eb en vloed worden op vele plaatsen hun speelruimte ontnomen; zullen duinen in de toekomst nog mogen stuiven? Gaan we naar een Nederland toe waar slechts natuurgebie den meer zullen bestaan welke door mensenhanden werden gecreërd en vervolgens in stand gehouden? Persoonlijk meen ik, dat de kern van de discussie grotendeels gezocht zal moeten worden ter hoogte van de intermenselijke verhoudingen, dus een pro bleem van sociologische aard! De natuurbeschermers zullen door moeten gaan, hoe klein de beschikbare marges ook mogen zijn; zij zijn hun verantwoording tenminste veel bewuster op hun gebied dan velen wier wereld zich afspeelt buiten het gehele natuurgebeuren!! •Geert de Bruyckere -19 A

't Duumpje | 1980 | | pagina 11