4. Schuurtje bij Smedekensbrugge Bij 't wilgen knotten afgelopen winter bleek dit schuurtje op ft erfje waar "Tarzan" vroe ger woonde) erg interessant. Het schuurtje is erg vervallen, en op een plek waar 't dak iets inge zakt is stroomt het hegenwater langs de naar ft zuiden gerichtte muur omlaag. Al vanaf een afstand zie je hier een sterk verweerde strook muur van 1 meter breed van boven naar beneden. In die strook is een plek van één vierkante meter heel dicht begroeid. O.a. hierdoor wordt veel vocht en afval - wat van 11 dak komt opgevangen, zodat er een heel voedselrijk en vochtig miljeu ontstaan is. Dit blijkt duidelijk uit de planten groei, naast gewone muursoorten (muurkorstmos, muurmos, muurvaren) en "gewone" soorten van voed selrijke miljeus (grote brandnetel, reukloze ka mille, gewone paardebloem, klein kruiskruid, straatgras) groeien er nog enkele varensoorten en enkele oeverplanten. Ik behandel ze even a part. - Harig wilgenroosje, smeerwortel: deze soorten groeien normaal in voedselrijke, vochtige mil jeus, met name langs sloten en kreken. Ondanks de ekstreme omstandigheden van de muur zijn ze behoorlijk fors. Dit is vanwege een verschijn sel wat bij veel planten voorkomt: planten die op een plek groeien waar ze !t eigenlijk nog maar net kunnen bolwerken, hebben vaak de nei ging juist heel uitbundig te bloeien. Het vele zaad wat dan gevormd wordt geeft een maximale overleveringskans, en de kans dat er zaad op een geschiktere plek terecht komt is dan ook groter. Op muren zie dat verschijnsel heel vaak. Op dit schuurtje zelf zijn elders op de muur bijv. plekken waar slechts een heel fors bloeiende gewone paardebloem of grote brandnetel groeit (in diepere voegen met enige afvalresten) -28- -Mannetjesvarensis een soort uit voedselrijke, enigszins vochtige loofbossen, die vaak op enigs zins vochtige/beschaduwde muren groeit. Hij wordt dan (ook hier) vaak redelijk fors. - Gewone eikvaren: deze komt bij ons voor in de dujnen en hier en daar ook in knotwilgen, elders in Nederland is hij algemeen, ook op muurtjes. Hier heb ik hem verder nergens op muurtjes ge vonden. 1 Tongvaren: een vrij zeldzame varen van vochtige kalkrijke plaatsen. In Nederland groeit hij voor al op grachtmuren, verder in Zuid-Limburg ook op beschaduwde, steile greppelranden, en hier en daar in de duinen (op kalkrijke, vochtige plekjes onder duindoorns). Vroeger kwam hij in de buurt van Aardenburg en Sluis wel meer voor, maar ik heb nog niet meer plekken gevonden.

't Duumpje | 1980 | | pagina 16