Beschaduwde muren Kaast vochtminnende soorten die we ook op het vorige type muren tegenkwamen, groeien hierop ook diverse hosplanten (zoals mannetjesvaren, judaspenning en maarts viooltje) en vele mos sen (zoals zilvermos). Overigens varieert de vegetatie ook hier met de vochtigheidsgraad, en waar nog maar heel weinig licht doordringt groe ien (even goed als op heel droge muren) ook nog maar weinig soorten. 5. Twee beschaduwde tuinmuren van 2 meter hoog langs een gangetje vlak bij de kerk in Groede Begroeid met muurmos, muurvaren, muurleeuwerik, bergbasterdwederik (gewone muursoorten), aalbes contoneasterdauwbraam (door vogels aangevoer de heesters), judaspenning, akkerkool (schaduw- planten)veldbeemdgras, kropaar, smalle weeg bree (planten van grazige terreinen), straatgras grote brandnetel, kleefkruis, gewone melkdistel (ruderale planten), canadese fijnstraal (soort van open zandgronden en bouwterreinen e.d.) en 3 niet op naam gebrachte soorten. 6. Muur van 2 meter hoog in Aardenburg. Op de O-kant groeien alleen muurmos en muurvaren Op de beschaduwde W-kant groeit veel muur, n.l. muurkorstmos, enkele mos-soorten, muurvaren, man netjesvaren, liggende vetmuur, een lipbloemige (bloeide nog niet, misschien wild kattekruid), berk, kruisbes, gewone paardebloem en een gras. Op de platte bovenkant groeien muurmos, liggende vetmuur, cotoneaöter, hulst en straatgras. Vooral het verschil tussen open en beschaduwde kant is duidelijk. Natuurlijk groeien er aan de W-kant niet alleen meer soorten door het direc te schaduw-effectmaar ook doordat bovendien de naburige begroeiing en zijn schaduw een voch tiger miljeu schept, waardoor de muur bovendien sneller verweert, en meer afval produceert, waar door de humusvorming versneld wordt. -30- Naast deze twee voorbeelden wil ik nog aan de hand van twee muurtjes in IJzendijke het ver schil in ouderdom illustreren. Beide zijn muur tjes la 1,3 meter hoog rond de twee kerken in IJzendijke. Het muurtje rond de Hervormde Kerk is al behoorlijk oud, het muurtje rond de R.K. kerk is na de oorlog opnieuw gemetseld. Overi gens zijn de muurtjes niet helemaal te verge lijken, omdat het muurtje rond de Hervormde kerk wat vochtiger is doordat er meer struiken en bomen langs groeien. De vorm van beide muurtjes is als volgt: zgn. ezelsrug 7. Muurtje rond de Hervormde Kerk. - Soorten die zowel op de vertikale kanten als op de kop groeien zijn muurkorstmos, muurmos. muurvaren (slechts 9 ex.) en muurleeuwebekje (slechts 1 ex.). 0 - Op de kop groeien verder 2 mossen, liggende vet muur, vogelmuur, cotoneaster, lijsterbes, een mii onbekende soort, berbasterdwederik, melkdistel- soort" en straatgras. - Op een richel onderaan groeien grote brandnetel, hondsdraf, paarse dovenetel', een mij onbekende 1 soort en straatgras. liggende vetmuur

't Duumpje | 1980 | | pagina 17